You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

The Scoop

Advertisement

FWCS says goodbye to 123 retirees

Statement issued Thursday:

Fort Wayne Community Schools will say good-bye to 123 retirees with more than 3,200 combined years of service at the annual retirement dinner Thursday, May 12.

The district wishes the best to the teachers, bus drivers, classroom assistants, custodians, administrators and others who dedicated many years to making the lives of children better. The years of service for this year’s group of retirees range from 8.5 to 46, and each year made a difference to students.

The following are the retirees FWCS honors this year:

Name Position Years of Service

Charles Kellogg, Grounds & custodians supervisor, M&O 46

Mary Mavis, Special education teacher, Harris 43

Pamela Kroehl-Boyer, District instructional coach, Sp. Ed. 41

Victoria Wilkerson, Athletic secretary, North Side 41

Gary Eager, Social studies teacher, Lakeside 40

John McLaughlin, Physical education teacher, Portage 40

Frank Swinford, Assistant principal, Towles 40

James Edwards, Business teacher, Snider 39.5

Antoinette Murray, First-grade teacher, Scott Academy 39

Charles Green, Coordinator, Pyramid for Success 39

Jane Martzall, Special education teacher, Holland 39

Kathleen Swank, Language arts teacher, Blackhawk 39

Pamela Whitacre, Physical Education teacher, Blackhawk 39

Catherine Middleton, Hearing impairment teacher, Sp. Ed. 38.5

Clare Shoaff, Second-grade teacher, Glenwood Park 38.5

James Pepple, Physical education teacher, Price 38.5

Velvet Brooks, Media clerk, Anthis 38

Joan Carteaux, Art teacher, Glenwood Park 37.5

Carol Kettler, Manager, Title I 37

Elizabeth Oberley, Family-consumer science teacher, Snider 37

Jay Merica, Math teacher, Lakeside 37

Mark Daniels, Industrial arts teacher, Blackhawk 37

Neal Putt, Science teacher, North Side 37

Richard Brown, Assistant manager, M&O 37

James Milledge, Custodial engineer, Memorial Park 36.5

Sondra Brooks, Assistant Principal, Lincoln 36

Willie Jordan, Art teacher, Portage 36

Barbara Knipp, Family-consumer science teacher, Blkhk 35

Bobbie Iwobi, Assistant Principal, Harrison Hill 35

Dorothy Olry, Cafeteria assistant, Northrop 35

Joyce Stoops, Secretary, Kekionga 34

Kathleen Johnson, Kindergarten teacher, Lincoln 34

Rebecca Ormsby, Student interventionist, Waynedale 34

Nancy Sprague, Second-grade teacher, Harrison Hill 34

Sandra Yant, Secretary, Special Education 34

David Risser, Custodial engineer, Abbett 33.5

Sharon Kincaid, Bus driver, Transportation 33

David Streeter, Music teacher, Blackhawk 33

Dennis Jackson, Teacher, Ward Education Center 32.5

Linda Roman, Assistant principal, Snider 32.5

Evelyn Brown, Special education assistant, Blackhawk 32.25

Ernest Bojrab, Physical Education, Northrop 32

Larry Elliott, Custodial engineer, Kekionga 32

Linda Thorne, Second-grade teacher, St. Joe Central 32

Loraine Bickford, LA/soc. studies teacher, Jefferson 31.5

Thomas Quandt, PE teacher, Memorial Park 31.5

Signa Askins, Cafeteria assistant, Snider 31.5

Russell Palmer, Custodial engineer, Anthis 31

Richard Tichler, General maintenance, M&O 30.5

Mary Anne Logan, English/social studies teacher, Northrop 30

Jill Long, Secretary, Student Services 30

Miles Beloch, Bus technician, Transportation 29

Pauline Grotemat, School assistant, St. Joseph Central 28.5

Anne Schwersky, Bus driver, Transportation 28

Barbara Roe, Cook, Portage 28

Francis Mustapha, Science teacher, Snider 28

Gerald Arthur, Principal, Lindley 28

Thomas Smith, Administrator, Lane 28

Willie Manning, Custodian, South Side 27.5

Joy Gorringe, Custodian, Indian Village 27

Terry Vaughn, Music teacher, Miami 27

Thomas Hawkins, Groundskeeper, M&O 26.5

Joyce Thiele, Baker, Portage 26.25

Kathleen Brita, Student interventionist, Northcrest 26

Mary Ann Aldin, Spanish teacher, Snider 26

Larry Watson, Senior computer operator, Technology 25.5

Christina Barkley, Network technician, Technology 25

Linda Collins, Kindergarten, Forest Park 25

Elizabeth Deans, Guidance secretary, Snider 25

Michael Schwarte, Equipment Maintenance, M&O 25

Hazel Howard, Clerk, Washington 24.25

Patricia Jackson, Custodian, Helen P. Brown Natatorium 24

Paul Dahm, Social studies teacher, Shawnee 24

Barbara Fry, School assistant, Towles 24

Barbara Gabet, Science teacher, Snider 23.5

Clayton Owen, Social studies teacher, North Side 23.5

Herbert Carr Jr., Assistant principal, Miami 23.5

Glenn Smith, Custodial foreman, Wayne 23.5

Herbert Williams, Custodian, Wayne 22

Vicky French, Instructional assistant, Waynedale 22

Karen Johnson, Special education assistant, Brentwood 21.5

Rhonda Irven, Secretary, Washington Center 21.5

Anne Diedrichs, Special Education Assistant, Blackhawk 21

Ceola Williams, Alternative learning asst., Shambaugh 21

Jessie House, Custodian, Bunche 21

Rhonda Thomas, Instructional assistant, Lincoln 20.5

Jane Schopfer, Fourth-grade teacher, Maplewood 20.5

Woodrow Nine, Custodian, North Side 20

Ann Filler, Second-grade teacher, Weisser Park 19.5

Cathy Hilker, Culinary arts assistant manager, Anthis 19.25

Anna Greene, Cafeteria assistant, Lakeside 19

Phyllis Strohl, Student interventionist, Indian Village 18.5

Joseph Fider, Math teacher, Lakeside 18

Barbara Shown, Technology asst., Washington Center 18

Joy Andre, Instructional assistant, Irwin 17.5

William Bailey, Art teacher, Shawnee 17

Deborah Cary, Nurse, Weisser Park 17

Nancy Skiver, Office assistant, Elmhurst 17

Patricia Witte, Instructional assistant, Croninger 17

Phyllis Jackson, Cafeteria manager, Northrop 16.25

Susan Drabecki, Special Education Assistant, Shawnee 15.75

Brenda Lyons, Kindergarten teacher, Waynedale 15.5

Nancy Kunberger, Social studies teacher, Northrop 15.5

Peggy Webb, Special education teacher, Indian Village 15.5

Charles Cochran, Math teacher, Northrop 15

Cynthia Kaiser, School assistant, Ward 15

Carol Herrberg, School assistant, Towles 15

Leatrice LaDouceur, Attendance secretary, Snider 15

Mary Detlefsen, First-grade teacher, Indian Village 15

Roosevelt Starks Bus driver, Transportation 14.5

Mary Tinker, Instructional assistant, Towles 14

David Lister, Data warehouse, Technology 12

Waneta Allgeier, Student services, Northwood 12

Carolyn Powers, Elementary director, Area Administration 11

Armittie Eady, School assistant, South Wayne 10

Charles Campbell, Special ed. bus driver, Transportation 10

Janet Sarratore, Pre-k teacher, Whitney Young10

Janie Williams, School assistant, Lincoln 10

William Crowley, Econ., LA, soc. studies teacher, Snider 10

Linda Sneeringer, Principal, Harrison Hill 10

Phillip Wilson, Bus driver, Transportation 10

Nancy Hamlin, Title I teacher, Ward 8.5

Send items for The Scoop to jgnews@jg.net.

Advertisement