You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Recreation

  • Solunar tables
    AMPMMinor
  • Calendar
  • A friend’s inspirational trip
    He swore he’d never do this again. No way, no how, no-ma’am-I’m-really-not-that-crazy.Chris Stauffer came home that day in 1995 in less than optimum shape, after 23 days on a bike. He was 62 years old. His left hand was weak.
Advertisement

Race results

BIG BROTHERS BIG SISTERS RACE FOR KIDS SAKE 5K

Oct. 20

MEN

Open winners

1. Michael Clay, Convoy, OH, 20:21.2; 2. Michael Balogh, Fort Wayne, 20:27.6; 3. Brad Shank, Fort Wayne, 21:16.9

Ages 17-under

1. Brian Szymanski, 25:38.7; 2. Jackson Norton, Ashley, 25:43.5; 3. Bryshon Lockett, Fort Wayne, 45:22.7; 4. Jobe Carmona, 46:45.9

Ages 18-29

1. Tommie Ankenbruck, 22:14.1; 2. Mike Streicher, Fort Wayne, 23:13.8; 3. Austin Allen, Fort Wayne, 25:02.8; 4. Jonathan Wagner, Fort Wayne, 25:10.1; 5. Alec Haggenjos, Huntertown, 25:26.8; 6. Chris Rittenhouse, Fort Wayne, 25:34.4; 7. Brent Harring, Fort Wayne, 26:33.8; 8. Evan Ashton, 27:05.6; 9. Robert Warstler, Fort Wayne, 30:36.3; 10. Kent Koontz, Fort Wayne, 30:41.6;

11. Paul Federspiel, 41:21.9; 12. Brady Eifrid, Plymouth, 41:43.4; 13. Terel Lynn, 47:25.5; 14. Daniel Anker, Fort Wayne, 1:22:42.1

Ages 30-34

1. Jason Hazelett, Fort Wayne, 23:06.8; 2. Scott Pinkley, 25:11.5; 3. Jason Schrader, Fort Wayne, 26:31.4; 4. Kyle Shepherd, Lebanon, 27:00.5; 5. J.R. Ankenbruck, Fort Wayne, 28:06.9; 6. Dave Hord, Fort Wayne, 31:37.4; 7. Timothy Spradling, Fort Wayne, 35:21.7; 8. Matt Brandenberger, Fort Wayne, 42:58.6; 9. Ahmed Abdelmageed, Fort Wayne, 43:34.2; 10. Jeff Makarewich, Huntertown, 48:51.6

Ages 45-over

1. Jed Pearson, Fort Wayne, 22:08.7; 2. David Lauky, 28:32.2; 3. Andy Vogel, Bluffton, 29:28.7; 4. Chad Ware, Fort Wayne, 31:00.6; 5. Anthony Bojinoff, Fort Wayne, 42:03.5; 6. Ken Cady, Fort Wayne, 45:23.1; 7. Bruce Novak, Fort Wayne, 49:48.9; 8. William Maxton, 49:52.0

WOMEN

Open winners

1. Abby Brandenberger, Fort Wayne, 22:34.6; 2. Sherry Brown, Columbia City, 26:08.2; 3. Jennifer McDunnough, Fort Wayne, 26:38.3

Ages 17-under

1. Olivia Arnos, New Haven, 28:48.9; 2. Sabrina Streicher, Fort Wayne, 30:38.3; 3. Sara Zimmerman, New Haven, 35:10.2; 4. Harley Shiffleit, 41:23.9; 5. Lizbeth Martinez, Fort Wayne, 42:36.0; 6. Ara Fisher, Fort Wayne, 56:34.3; 7. Brittany Samples, 57:16.7; 8. Lillian Fisher, Fort Wayne, 58:38.1

Ages 18-29

1. Charissa Wagner, Fort Wayne, 27:15.8; 2. Kristen Heckber, Fort Wayne, 28:56.0; 3. Jessi Rex, Fort Wayne, 29:18.0; 4. Angela Warstler, Fort Wayne, 30:35.7; 5. Laura Ankenbruck, Fort Wayne, 30:41.8; 6. Carly Nettleman, Fort Wayne, 31:06.8; 7. Keylee Prichard, Decatur, 31:34.4; 8. Kasi Browning, Fort Wayne, 33:08.5; 9. Heather Vanfrankenhuyzen, Fort Wayne, 33:36.6; 10. Heather Geiger, Indianapolis, 35:42.5;

11. Lindsey Best, Fort Wayne, 35:42.9; 12. Katie Hutmacher, Hoagland, 35:43.8; 13. Kendra Rauner, Hoagland, 35:43.9; 14. Corissa Neighbor, Fort Wayne, 41:43.1; 15. Beckah Tudor, Fort Wayne, 42:35.9; 16. Maravene Morris, Fort Wayne, 43:21.2; 17. Alyssa Losier, 43:26.3; 18. Michelle Austin, Fort Wayne, 43:57.6; 19. Mary Whited, Fort Wayne, 48:19.0; 20. Rebecca Lindsey, Fort Wayne, 48:23.8;

21. Tiffany Bailey, Fort Wayne, 53:05.4; 22. Theresa Firestine, Fort Wayne, 54:53.3; 23. Jessica Hart, Fort Wayne, 56:35.2; 24. Meagan Alexander, Fort Wayne, 57:17.1; 25. Nina Hosler, Fort Wayne, 1:04:10.6; 26. Erika Heidinger, Fort Wayne, 1:22:52.2

Ages 30-44

1. Kristie Zidar, Fort Wayne, 28:55.2; 2. Jessica Hancock, Fort Wayne, 29:09.7; 3. Alicia Gatewood, Fort Wayne, 29:52.7; 4. Chantell Davis, 30:59.3; 5. Carey Roth, Fort Wayne, 31:00.9; 6. Tracy Roudebush, Berne, 31:11.4; 7. Kelly Schimmele, Fort Wayne, 32:32.1; 8. Kelli Shepherd, Lebanon, 33:58.3; 9. Stacy Ankenbruck, Fort Wayne, 33:59.3; 10. Rachel Bryant, Fort Wayne, 34:58.7;

11. Sparkle Thomas, Fort Wayne, 36:33.1; 12. Kelly Corya, Fort Wayne, 38:41.0; 13. Corinna Ladd, Fort Wayne, 38:41.2; 14. Christy Fivecoate, Fort Wayne, 43:57.6; 15. Mandy Fifer, Convoy, OH, 44:09.4; 16. Michelle Steward, Kokomo, 44:11.4; 17. Candice Denoo, Fort Wayne, 44:39.7; 18. Lori Locke, 46:00.8; 19. Heather Teagarden, Fort Wayne, 46:00.9; 20. Kelley Hartley, Fort Wayne, 48:10.1;

21. Amey Dubea, Fort Wayne, 48:18.9; 22. Melissa Hippensteel, Huntington, 49:01.5; 23. Heather Drebenstedt, Fort Wayne, 49:43.5; 24. Chris Brown, Fort Wayne, 54:54.3; 25. Cindy Schreiber, Fort Wayne, 55:20.5; 26. Shayla Williams, Fort Wayne, 1:04:10.1

Ages 45-over

1. Sue Okleshen, New Haven, 29:31.4; 2. Donna Szymanski, 31:14.8; 3. Michaelle Haggenjos, Fort Wayne, 31:45.2; 4. Ginny Vogel, Bluffton, 33:56.7; 5. Lynnette Maxton, 34:16.6; 6. Nancy Dougherty, Mosheim, TN, 35:09.2; 7. Kathy Arnos, 36:48.6; 8. Sue Rauner, Hoagland, 40:50.5; 9. Celeste Streicher, Fort Wayne, 42:50.8; 10. Linda Novak, Fort Wayne, 49:59.5;

11. Barb Gase, Decatur, 55:21.2; 12. Karen Walker, Fort Wayne, 55:21.9; 13. Beth Redden, Fort Wayne, 56:55.3; 14. Kathy Marano Jones, Fort Wayne, 58:42.0; 15. Mitsy Durham, Fort Wayne, 1:04:10.1; 16. Kim Clapp, Kendallville, 1:07:46.8

Advertisement