JG logo

High schools

The Journal Gazette

Basketball

GIRLS

CANTERBURY 80, NORTHROP 42
Canterbury 14 28 20 18 –80
Northrop 8 6 13 15 –42
Canterbury: Maggard 16, Farley 23, Gaines 11, Hyndman 6, Fincher 18, Johnson 2, Hoagburg 2, Rice 2 Northrop: Jackson 10, Jones 9, Edwards 2, Swary 12, Rogers 8, Sewell 1
SNIDER 73, WABASH 34
Wabash 4 13 8 9 –34
Snider 21 19 22 11 –73
Snider: Shipman 17, Moore 7, Speed 2, E. Wimby 2, D. Wimby 15, Carlisle 2, Eley 6, Parker 10, Smith 12 Wabash: Cromer 11, Thomas 6, Hampton 13, Lewis 4
BISHOP DWENGER 50, NEW HAVEN 43
New Haven 10 12 10 11 –43
Bishop Dwenger 11 11 15 13 –50
Bishop Dwenger: Christman 14, Adgalanis 5, Gibson 16, Fisher 3, Jenkins 12 New Haven: Imel 7, Rush 2, Fritcha 5, Braun 7, Fox 8, Lahr 8, Hope 6
MARION 43, COLUMBIA CITY 40
Marion 11 13 10 9 –43
Columbia City 14 7 5 14 –40
Marion: Phoung 11, Cardwell 11, Speed 2, Stevens 5, Conrad 2, Glickfield 2, Smith 10 Columbia City: Hansen 3, Deutsch 4, Hinen 9, Schnorr 7, Whiteleather 10, Wright 2, Renniger 4, Rentschler 1
NORWELL 59, HUNTINGTON NORTH 35
Huntington North 6 11 12 6 –35
Norwell 11 16 23 9 –59
Norwell: Wilson 13, Isnogle 4, Thornton 2, Frisch 9, Smith 11, Harnish 20 Huntington North: Trout 3, Coolman 7, Hollowell 3, Patrick 4, Stoffel 2, Klender 8, Shrock 8
SOUTH ADAMS 36, UNION CITY 26
South Adams 11 6 7 12 –36
Union City 2 18 4 2 –26
South Ad`ams: Ahmetovic 21, Bluhm 12, Jennings 2, Morgan 1 Union City: Osborne 18, Edwards 2, Bradbury 2, K. King 2, N. King 2
SOUTHERN WELLS 44, WHITKO 36
Whitko 12 4 9 11 –36
Southern Wells 5 15 13 11 –44
Southern Wells: Carter 12, Deakyne 11, Paxson 3, Prible 3, Rhodes 3, Morton 12 Whitko: Craig 15, Sparks 7, Kelsey 6, Reiff 2, Gawthrop 2, Hall 4
WOODLAN 78, LAKEWOOD PARK 72
Woodlan 24 19 15 20 –78
Lakewood Park 18 18 21 15 –72
Woodlan: Franklin 6, Gerbers 9, Hostetler 13, Price 34, Malfait 16 Lakewood Park: N. Mafera 12, Dusseau 4, Priskorn 2, J. Mafera 2, Sliger 8, R. Faur 24, N. Faur 10, Grimm 10
HERITAGE CHRISTIAN 91, WAYNE 44
Wayne 7 10 11 16 –44
Heritage Christian 21 22 21 27 –91
Heritage Christian: Fallis 21, S. Hall 19, McLimore 13, Orr 10, Schofield 9, Pinkston 5, Harris 5, T. Hall 5, Meyers 2, Foreman 1, Batarsch 1 Wayne: Stanford 13, Hathaway 11, Shaw 5, Te. Pointdexter 5, Ringswald 3, James 2, Taylor 2, Ti. Pointdexter 2, Griffin 1
Cross country

MIDEAST CHAMPIONSHIPS

BOYS

Team Scores: Michigan 42, Illinois 42, Indiana 48, Ohio 108 (Michigan wins on 6th-runner tie-breaker)

Area individuals: 13. Poyner (Warsaw) 15:56; 14. Murphy (Warsaw) 15:57; 20. Harper (Carroll) 16:04; 21. Hess (Carroll) 16:05

GIRLS

Team Scores: Indiana 29, Ohio 37, Illinois 96, Michigan 100

Area individuals: 1. Erba (Warsaw) 17:21; 10. Aldrich (Fremont) 18:37

Football

SEMISTATES

CLASS 3A

Indianapolis Chatard 59, Gibson Southern 7

STATE FINALS At Indianapolis

Friday

CLASS A

Lafayette Central Catholic (13-1) vs. Indianapolis Scecina (11-3), 3:30 p.m.

CLASS 2A

Bishop Luers (10-4) vs. Indianapolis Ritter (14-0), 7 p.m.

Saturday

CLASS 3A

Hamilton Heights (13-1) vs. Indianapolis Chatard (12-2), noon

CLASS 4A

Mishawaka (11-3) vs. Indianapolis Cathedral (9-5), 3:30 p.m.

CLASS 5A

Snider (14-0) vs. Lawrence Central (14-0), 7:05 p.m.

Wrestling

WARSAW INVITATIONAL

Area team scores: DeKalb 45, Kokomo 36; DeKalb 48, Warsaw 30; DeKalb 46, Eastside 33; Crown Point 70, DeKalb 3; Warsaw 39, Eastside 36; Warsaw 40, Kokomo 32; Crown Point 74, Warsaw 4; Kokomo 51, Eastside 27; Crown Point 63, Eastside 9

Individual area champions: 120–Munoz (Warsaw), 132–Krumlauf (DeKalb), 182–Nickolson (Eastside), 285–Beard (Eastside)

BLUFFTON INVITATIONAL

Fremont scores: Fremont 54, Concordia 22; Fremont 66, Bluffton 9; Fremont 50, Wes Del 21; Fremont 67, Central Noble 12

Area signings

Baseball

Jackson Boyce, Leo (IPFW)

Tyler Huth, Northrop (Purdue)

Brandon Phelps, Snider (IPFW)

Josh VanMeter, Norwell (Illinois State)

Basketball

Lindsay Baker, Warsaw (Toledo)

V.J. Beachem, New Haven (Notre Dame)

Drew Benedict, Columbia City (Huntington)

Cam Denney, Norwell (Nova Southeastern)

Bailey Farley, Canterbury (Loyola-Chicago)

Keanna Gary, Leo (Akron)

DeJoyah Johnson, South Side (Urbana)

Austin Paul, Columbia City (IU-South Bend)

Haley Richardson, West Noble (Ball State)

Rachel Rinehart, Angola (IPFW)

Brenton Scott, Northrop (Indiana State)

Bryson Scott, Northrop (Purdue)

Meredith Shipman, Snider (Western Michigan)

Ariana Simmons, South Side (IPFW)

Jennifer Walker, Warsaw (Kentucky Wesleyan)

Daniel Woll, Columbia City (Huntington)

Equestrian

Elizabeth Shank, Canterbury (Baylor)

Golf

Jon Schramm, Warsaw (Ball State)

Katie Sharp, East Noble (Michigan State)

Soccer

Kaitlin Hayes, South Side (Murray State)

Tennis

Patrick Downs, Canterbury (Ball State)

Volleyball

Jamie Lacheta, Warsaw (Valparaiso)

Somer Johnson, Snider (IPFW)

© Copyright 2014 The Journal Gazette. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.