You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Preps Plus

  • AP releases football poll
    The Associated Press released its 2014 preseason high school football on Tuesday.
  • Angola numbers low
    NEW HAVEN – Despite coaching a Class 4A program and at the largest school in the NECC, Angola first-year coach Andy Thomas is still dealing with a numbers crunch.
  • IHSAA Student Advisory Committee announced
    Senior Christian Kreiger of Canterbury was among 18 student‐athletes on the 2014‐15 IHSAAStudent Advisory Committee (SAC).
Advertisement

High school scoreboard

BOYS BASKETBALL

Bluffton 54, Winchester 49

Borden 67, Paoli 66

Bremen 58, Fairfield 54, OT

Carmel 73, Avon 63

Chesterton 56, LaPorte 42

Danville 71, Greencastle 49

Day. Thurgood Marshall, Ohio 70, Ev. Bosse 57

Ev. Harrison 66, Huber Hts. Wayne, Ohio 57

Ev. North 67, Bowman Academy 59

Ev. Reitz 55, New Albany 54

Greensburg 77, Indian Creek 62

Wayne Trace, Ohio 64, Woodlan 48

Indpls Brebeuf 58, Lebanon 53

Indpls Broad Ripple 64, Heritage Christian 56

Indpls Perry Meridian 56, Center Grove 52

Lafayette Harrison 67, Western Boone 48

Leo 98, Angola 67

Madison 61, Salem 21

Martinsville 60, Bedford N. Lawrence 40

Merrillville 68, Valparaiso 57

Mt. Vernon (Posey) 53, Washington 48

N. White 64, Frontier 55

Princeton 56, Madison Shawe 29

Southern Wells 77, Daleville 55

Speedway 87, Indpls Ritter 71

Union (Modoc) 62, S. Adams 49

W. Noble 43, Eastside 39

Wapahani 74, Monroe Central 43

Warsaw 54, Kankakee Valley 32

Bob Wettig Tournament

Consolation

Connersville 72, Lou. Moore, Ky. 55

E. Central 56, Indpls Metro 37

Indpls Metro 59, Rock Creek Academy 50

Lou. Moore, Ky. 63, Floyd Central 49

Portage 53, E. Central 36

Portage 67, Rock Creek Academy 43

Tindley 50, Floyd Central 37

Quarterfinal

Columbus North 53, Tipton 45

Guerin Catholic 62, Jennings Co. 44

Jeffersonville 76, Mount Lebanon, Pa. 67

Richmond 63, Indpls Chatard 53

Calumet Tournament

Consolation

Highland 69, Gary Lighthouse 49

Fifth Place

Lake Station 59, Highland 56

Carroll Shootout

Pool Play

Pool A

Columbia City 76, Blackhawk 29

Munster 80, Blackhawk 45

Munster 66, Columbia City 54

Pool B

Carroll 82, Churubusco 25

Marion 53, Carroll 44

Marion 86, Churubusco 61

Pool C

Heritage 58, E. Noble 48

Huntington North 71, Heritage 48

Huntington North 51, E. Noble 31

Pool D

DeKalb 66, Prairie Hts. 50

Homestead 91, Prairie Hts. 36

Homestead 51, DeKalb 50

Clinton Central Tournament

First Round

Carroll (Flora) 61, Clinton Prairie 37

Tri-Central 79, Clinton Central 32

Coldwater Tournament

Championship

Fremont 60, Morenci, Mich. 48

Hall of Fame Tournament

First Round

Indpls Cathedral 53, Jay Co. 47

Indpls Tech 72, Northrop 59

Consolation

Northrop 60, Jay Co. 51

Hamilton Heights Tournament

First Round

Indpls Roncalli 69, Hanover Central 60

Championship

Hamilton Hts. 66, Indpls Roncalli 49

NIC/NLC Shootout

Concord 68, Mishawaka Marian 63

Goshen 58, S. Bend St. Joseph’s 53

Northridge 61, Penn 43

North Central Tournament

First Round

E. Chicago 66, Castle 61

Indpls N. Central 78, Fishers 71

North Daviess Classic

First Round

Barr-Reeve 69, S. Knox 25

Boonville 68, Heritage Hills 65

Brownstown 58, Forest Park 40

N. Daviess 70, Clay City 62

Orleans 61, N. Posey 55

North Miami Tournament

First Round

Peru 61, Whitko 58, OT

Silver Creek Tournament

First Round

Clarksville 45, Silver Creek 42

Providence 46, Charlestown 38

Springs Valley Tournament

Pool Play

Pool A

Loogootee 68, Springs Valley 46

Loogootee 72, Lanesville 59

Pool B

Trinity Lutheran 44, W. Washington 42

Union Tournament

First Round

Indpls Fall Creek 60, Triton Central 47

Northeastern 74, Southwestern (Jefferson) 67

S. Ripley 75, Indiana Math and Science Academy 57

Union Co. 62, New Washington 44

Consolation

New Washington 61, Indiana Math and Science Academy 54

Southwestern (Jefferson) 82, Triton Central 79, 2OT

Semifinal

Northeastern 67, Indpls Fall Creek 60

S. Ripley 64, Union Co. 49

Vincennes Lincoln Tournament

Ev. Day 60, University 37

Ev. Day 73, Vincennes Rivet 60

Indpls Howe 55, Madisonville-North Hopkins, Ky. 51

University 81, Vincennes Rivet 61

Vincennes 54, Madisonville-North Hopkins, Ky. 49

Vincennes 65, Indpls Howe 43

Wabash County Tournament

First Round

Northfield 34, Wabash 32

Southwood 48, Manchester 41

Wabash Valley Classic

Consolation

Casey-Westfield, Ill. 68, W. Vigo 49

Linton 78, S. Vermillion 46

Monrovia 65, Owen Valley 43

Terre Haute South 67, Turkey Run 15

Quarterfinal

Northview 55, Shakamak 48

Robinson, Ill. 63, Terre Haute North 58

Rockville 59, Marshall, Ill. 41

Sullivan 54, Riverton Parke 25

GIRLS BASKETBALL

Ev. Harrison 77, Loogootee 17

Heritage 51, Churubusco 13

LaPorte 63, Chesterton 39

Merrillville 59, Valparaiso 35

Southport 61, Whiteland 55, 2OT

Tri-West 58, Indpls Shortridge 40

Bedford North Lawrence Tournament

Bedford N. Lawrence 61, Jasper 30

Castle 60, Martinsville 53

Seymour 67, Indpls Irvington 22

Ben Davis Tournament

First Round

Indpls Ben Davis 53, Bloomington South 39

Plainfield 48, Carroll (Allen) 43

Third Place

Bloomington South 59, Carroll (Allen) 46

Championship

Indpls Ben Davis 58, Plainfield 48

Benton Central Tournament

First Round

Benton Central 88, Crawfordsville 41

Championship

Indpls Pike 51, Benton Central 48

Carroll Tournament

Second Round

Switzerland Co. 48, Taylor Co., Ky. 47

Clinton Prairie Tournament

First Round

Clinton Prairie 48, Cloverdale 36

Eastern (Greentown) 60, Hagerstown 44

Consolation

Hagerstown 99, Cloverdale 77

Championship

Eastern (Greentown) 59, Clinton Prairie 43

Coldwater Tournament

Consolation

Fremont 40, Niles, Mich. 33

Floyd Central Tournament

Second Round

Austin 74, Crawford Co. 20

Eastern (Pekin) 51, Lou. Waggener, Ky. 40

Fifth Place

Lou. Waggener, Ky. 53, Crawford Co. 28

Third Place

Austin 48, Eastern (Pekin) 43

Championship

Lou. Ballard, Ky. 68, Floyd Central 55

Franklin Tournament

First Round

Franklin 53, New Palestine 21

Rushville 64, Indian Creek 51

Hall of Fame Tournament

First Round

Columbus North 53, Hamilton Southeastern 30

Ev. Mater Dei 83, Logansport 54

Consolation

Logansport 50, Hamilton Southeastern 40

Championship

Columbus North 63, Ev. Mater Dei 55

Harrison Tournament

First Round

E. Central 47, Seton, Ohio 41

North Central Tournament

First Round

Indpls N. Central 46, New Albany 43

North Miami Tournament

First Round

Whitko 51, N. Miami 40

Northridge Tournament

Pool Play

Pool A

Northridge 56, Columbia City 41

Portage 55, Andrean 48

Pool B

Homestead 58, Hobart 37

NorthWood 65, Concord 40

Seventh Place

Columbia City 58, Concord 38

Fifth Place

Hobart 53, Andrean 27

Third Place

Homestead 46, Portage 45

Championship

NorthWood 58, Northridge 38

Rumble on the River

First Round

Columbus East 53, McCutcheon 43

Fishers 43, Silver Creek 36

Mitchell 46, Southwestern (Jefferson) 31

Scottsburg 56, Connersville 51

Consolation Semifinal

Connersville 61, Southwestern (Jefferson) 36

S. Bend Washington Tournament

Pool Play

Pool A

Michigan City 71, Oregon-Davis 61

Penn 63, Michigan City 59, OT

Pool B

E. Chicago 64, New Prairie 36

Shelbyville Shootout

First Round

Decatur Central 61, Shelbyville 33

Westfield 46, Lawrence Central 35

Consolation

Lawrence Central 55, Shelbyville 23

Championship

Westfield 64, Decatur Central 52

Staxx BBQ Capital City Showdown

Richmond 48, George Rogers Clark, Ky. 47

Twin Lakes Tournament

Consolation

Ev. Memorial 65, Indpls Manual 30

Tri-Central 65, Taylor 55

Semifinal

Lebanon 56, Western 34

Twin Lakes 44, Indpls Cathedral 41

Seventh Place

Taylor 47, Indpls Manual 22

Third Place

Western 52, Indpls Cathedral 47

Championship

Lebanon 72, Twin Lakes 52

Vincennes Rivet Tournament

Consolation

Vincennes 54, Pike Central 50

Semifinal

Heritage Christian 75, Vincennes Rivet 46

Sullivan 47, Corydon 34

Seventh Place

Pike Central 45, Linton 35

Fifth Place

Indpls Chatard 52, Vincennes 51

Third Place

Vincennes Rivet 47, Corydon 39

Championship

Sullivan 54, Heritage Christian 50

Wabash County Tournament

First Round

Northfield 44, Southwood 38

Wabash 47, Manchester 34

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Franklin Co. vs. N. Decatur, ppd.

High School Sports Editor Greg Jones on prep sports.

Advertisement