You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Schools

  • Grant aims to get kids school-ready
    A $4,000 grant will help area preschoolers and child care teachers continue toward the goal of United Way of Allen County Women United:
  • EACS expects tax rates to decrease next year
    NEW HAVEN – Enrollment and staffing are down, circuit breaker losses are down and if all goes as projected, the tax rate for East Allen County Schools should decrease slightly next year.
  • Business panel proposes IU govern IPFW
    Indiana University, not Purdue University, should govern IPFW, and the state's performance funding formula should reflect the number of students who graduate in five or six years instead of four.
Advertisement

FWCS retirees

Thursday, Fort Wayne Community Schools said farewell to 73 retirees with nearly 2,000 combined years of service. Here is the full list of retirees.

Lynn "Scotty" Smuts Business teacher, Snider 49
Carolyn Yates Language arts teacher, Lakeside 43
Margaret Schimmel Third-grade teacher, Waynedale 42
Shelley Wellington English teacher, Snider 40.5
John H. Weicker Director of Security 40
Judith Henderson District instructional coach 39.5
Patrick Blose Assistant principal, Towles Montessori 39
Janet Perez English/reading teacher, Anthis Career Center 39
Robert Ping Science teacher, Lane 39
William Schott Fifth-grade teacher, Weisser Park 39
Theresa Stumpf Interventionist, Weisser Park 39
Mary Yarnelle First-grade teacher, St. Joseph Central 37.5
Stephany Bourne Principal, Indian Village 37
Donn Nichols Fifth-grade teacher, Weisser Park 36.5
Kevin Fahlsing Bus technician 36.5
Bonnie Rogers Manager, Continuing Education 34.5
Janet Davis Student interventionist, Haley 34
Rhonda Lawrence Second-grade teacher, Shambaugh 33.5
Debra Fry Physical education teacher, Croninger 33
Pamela Baker Spanish teacher, Northrop 32.5
Larry Shelton Physical education teacher, Forest Park 32.5
Marsha Flora English/jounalism teacher, Northrop 31.5
Judith Bransteter Math teacher, Anthis Career Center 29
Glenda Hayworth Counselor, Jefferson 29
Elaine Kemerer Senior programmer, Technology 27
Diane Cox Secretary, Continuing Education 26
Susan Verse Fourth-grade teacher, Maplewood 25.5
Julie Farrimond Secretary, Chief Operations Office 25.5
Roberta Bernard Secretary, Security 25
Judith Keys Bus driver 25
Julie Bird Sixth-grade social studies teacher, Lakeside 25
Lynn Hall Manager, Compensation & Benefits 25
Lee Murphy Special Education-Instructional Coach,North Side 25
Shirley Taylor Extracurricular clerk, Transportation 25
Patricia Russell Clerk, Media Services 25
Cynthia Ricker Third-grade teacher, Glenwood Park 24.5
Lynn Yoder First-grade teacher, Croninger 24
Gloria Dance Social studies/math teacher, Jefferson 23.5
Marsha White School psychologist, Special Education 23.5
Cynthia Ellinwood Kindergarten teacher, Whitney Young Early Childhood 23
Deborah Nunn-Persley Third-grade teacher, Harrison Hill 23
Jean Strawser Family &Consumer science/media, Miami 23
Donna Sturgeon Special education, Forest Park 23
Jeanne Nes Media center teacher, Lindley 23
Joyce Sowders Instructional assistant, Holland 22.5
Christine Michael Science teacher, Irwin 22
Wanda Sommer Student interventionist, Maplewood 22
Mary Eliasson Secretary/Treasurer, South Wayne 22
Kathleen Minton Bus driver 22
Brenda Lee Bus assistant 21
Rosa Sherman Instructional assistant, Franke Park 21
Diane Perriguey Language arts/science, Portage 21
Luke Richardson Construction trades instructor, Anthis Career Center 21
Sue Ellen Cash Safety coordinator, Transportation 19
Marcella Degitz Accounting supervisor 18.5
Sandra Bruce Guidance secretary, North Side 18.5
Julie Klugman Media clerk, Harrison Hill 18.5
Donna Lobdell Secretary, Miami 18.5
Monica Etter Textbook rental coordinator 18
Linda Keifer Instructional assistant, Haley 17.5
Karen Murphy Bus assistant 17
Diane Williams Woods Receptionist, South Side 17
Chris Greene Special education assistant, Kekionga 17
Cynthia Asselin Fifth-grade teacher, Bloomingdale 16.5
Nancy Herber Secretary, Continuing Education 16.5
Dawn Rosendall Student interventionist, Lindley 16
Robert Warnsley In-school suspension supervisor, Jefferson 16
Elise Stier Second-grade teacher, Washington 15.5
Ronald Bade Bus driver 15
Nancy Krumm Family & consumer science, South Side 15
Donna Sickafus Secretary, Maintenance & Operations 15
Beverly Johnson Baker, Snider 13
Bonnie Fairfield Internal auditor 12

Advertisement