You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Recreation

  • Wakeboarder just having fun
    Before every wakeboard run, Thomas Herman’s father reminds him of the most important thing about wakeboarding: Have fun.
  • Solunar Tables
    AMPMMinor
  • Calendar
    Baseball•U.S. Baseball Academy Spring Training Program for grades 1-12, Dec. 28-Feb. 1 at Bellmont High School; usbaseballacademy.
Advertisement
Next week
•Results of the River City Rat Race 5K will appear next Sunday, Nov. 17
Michelle Davies | The Journal Gazette
Runners started the Three Rivers Rat Race at the corner of Main Street and Barr Streets on Oct. 27.

Rat Race 10K finishers

RIVER CITY RAT RACE 10K

MEN

Male Open Winner

1. Elias Rojas, Syracuse, 32:56.61

Male Masters Winner

1. Manuel Martinez, Fort Wayne, 38:11.18

Ages 10 & under

1. Joseph Moran, Fort Wayne, 1:08:23.44

Ages 11 to 12

1. Chase Miguel, Fort Wayne, 41:20.18; 2. Brandon Gustrowsky, 42:26.01; 3. Logan Weaver, 46:54.90

Ages 13 to 14

1. Jack Miguel, 45:25.29; 2. Aj Cambron, 45:46.88; 3. Simon Derloshon, Fort Wayne, 50:03.76; 4. Bradley Jones, Fort Wayne, 55:44.00; 5. Zachary Love, Spencerville, 1:02:00.04

Ages 15 to 16

1. Gabe Ruhl, Leo, 41:22.37; 2. Justin Smethers, Fort Wayne, 41:45.75; 3. Joel Vastbinder, 49:40.79; 4. Andy Bruns, Fort Wayne, 51:11.57

Ages 17 to 19

1. Stone Miguel, Fort Wayne, 43:03.94; 2. Alex Bruns, Fort Wayne, 54:23.51

Ages 20 to 24

1. Matthew Kimbrell, Muncie, 33:26.92; 2. Alex Stoltie, Muncie, 34:48.00; 3. Edward Ramos, Fort Wayne, 38:33.00; 4. Alex Kaplanis, Fort Wayne, 41:17.86; 5. Thomas Peters, Fort Wayne, 42:27.72; 6. Ben Shinnemon, Columbia City, 47:03.82; 7. Paul Stange, Fort Wayne, 47:38.61; 8. Dylan Stillman, Winona Lake, 56:16.11; 9. Austin Kromer, Elkhart, 59:25.42; 10. Gregori Temnykh, Whitestown, 1:02:01.84;

11. Trevin Geiger, Churubusco, 1:04:54.23; 12. Preston Neilson, Millersburg, 1:05:56.27

Ages 25 to 29

1. Thomas Crum, Fort Wayne, 35:51.06; 2. Doug Alles, Fort Wayne, 35:56.47; 3. Mark Green, Fort Wayne, 38:55.45; 4. Justin Clark, Fort Wayne, 39:31.28; 5. Dashon Smith Fort Wayne, 41:40.14; 6. Matthew Daily, Fort Wayne, 42:41.81; 7. Justin Bartlett, Fort Wayne, 43:38.76; 8. Austin Lucas, Fort Wayne, 44:04.88; 9. Billy Larsen, Fort Wayne, 49:25.03; 10. Derek Gordon, Churubusco, 49:45.48;

11. Chris Scagnoli, Fort Wayne, 49:52.17; 12. Anthony Petras, Fort Wayne, 50:25.74; 13. David Perry, Fort Wayne, 51:03.34; 14. Travis Blanchette, Fort Wayne, 53:25.22; 15. Ryan Thomas, Bluffton, 55:39.93; 16. David Luo, Fort Wayne, 1:04:25.89; 17. Jordan Brown, Huntington, 1:05:49.62; 18. Travis Slagle, Fort Wayne, 1:06:54.70; 19. Donte Adams, Fort Wayne, 1:10:09.62

Ages 30 to 34

1. Jeff Nidlinger, Fort Wayne, 33:35.70; 2. Casey Shafer, Fort Wayne, 37:27.22; 3. Mark Doepner, Fort Wayne, 38:25.84; 4. Jonathon Gottschalk, Fort Wayne, 40:15.83; 5. Ryan Pulfer, Fort Wayne, 43:51.11; 6. Kenneth Garmenn, Auburn, 46:22.17; 7. Jason Stuller, Fort Wayne, 46:44.84; 8. Craig Crawford, Fort Wayne, 46:52.73; 9. J. Wiehe, Fort Wayne, 47:15.03; 10. Blake Burgette, Fort Wayne, 49:30.45;

11. Brent Stuller, Fort Wayne, 49:32.34; 12. Phillip Amburgey, Fort Wayne, 51:41.70; 13. Jeff Johanningsmeier, Fort Wayne, 51:47.43; 14. Sajith Sasidharan, Fort Wayne, 52:55.30; 15. Brett Frauhiger, Fort Wayne, 53:04.01; 16. Shawn Baker, Fort Wayne, 54:02.72; 17. Ryan Hosted, Hudson, 54:31.96; 18. Paul Dejarnett, Fort Wayne, 55:23.95; 19. Captain America, Fort Wayne, 56:08.99; 20. John Weimer, Fort Wayne, 56:30.26;

21. Zack Spieth, Leo, 57:56.06; 22. Sam French, Fort Wayne, 58:06.08; 23. Brian Powers, Fort Wayne, 59:09.91; 24. Jason Sprunger, Fort Wayne, 59:17.56; 25. Jeff Norris, Cicero, 1:01:25.26; 26. Brian Miller, Fort Wayne, 1:01:52.68; 27. Brandon Hall, Fort Wayne, 1:06:50.05

Ages 35 to 39

1. Josh Horning, Leo, 36:46.95; 2. Chris Kaufman, Fort Wayne, 38:40.47; 3. Brad Thomas, Fort Wayne, 38:48.64; 4. David Hernandez, Fort Wayne, 39:49.46; 5. Phillip Salisbury, Fort Wayne, 43:17.82; 6. Tom Trent, Fort Wayne, 45:15.34; 7. Shawn Maynard, Fort Wayne, 45:25.14; 8. Matt Kelley, Fort Wayne, 46:44.89; 9. Matt Troyer, Fort Wayne, 47:20.07; 10. Brad Pulfer, Auburn, 48:00.14;

11. Matthew Spillers, New Haven, 48:49.50; 12. Gregory Wasson, Fort Wayne, 49:05.03; 13. Dan Przybyla, South Bend, 49:18.63; 14. Tiziano Briozzo, Fort Wayne, 49:24.94; 15. Mark Adams, Fort Wayne, 50:15.65; 16. Matt Shaw, Auburn, 50:30.33; 17. Jason Eager, Fort Wayne, 51:52.90; 18. Ryan Dishong, New Haven, 53:30.70; 19. Rusty Ehinger, Fort Wayne, 53:45.60; 20. Jeremiah Kill, Monroeville, 54:43.28;

21. Jeff Dix, Fort Wayne, 59:16.62; 22. Troy Karrick, Angola, 59:51.94; 23. Jason Blanchette, Fort Wayne, 1:00:27.13; 24. Ron Henschen, Rome City, 1:03:26.67; 25. Brent Bockelman, Columbia City, 1:05:12.59; 26. Dave Bersel, Columbia City, 1:06:44.21; 27. Justin Wall, Huntington, 1:07:33.42; 28. Quavis Tate, Fort Wayne, 1:09:19.16

Ages 40 to 44

1. Michael Fruchey, Huntertown, 38:38.04; 2. Sean Gorman, Fort Wayne, 41:57.87; 3. David Welter, Fort Wayne, 41:58.49; 4. Chris Lilly, Garrett, 43:27.85; 5. Tom Hardin, Fort Wayne, 44:00.18; 6. Chad Vannatta, Fort Wayne, 44:40.29; 7. Duane Gustrowsky, Toledo, 45:20.39; 8. Berry Weaver, Fort Wayne, 46:33.13; 9. Phil Miguel, Fort Wayne, 46:54.64; 10. Michael Cardelli, Fort Wayne, 47:10.29;

11. Robert De Las Alas, Indianapolis, 47:30.30; 12. Todd Poinsett, Yoder, 47:38.23; 13. Michael Schall, Fort Wayne, 48:13.96; 14. Dave Westropp, Fort Wayne, 50:16.35; 15. Troy Werling, Ossian, 50:59.34; 16. Craig Singleton, Fort Wayne, 51:37.05; 17. Ted Christensen, Garrett, 53:54.85; 18. Jeff Hetler, Monroeville, 54:23.53; 19. Michael Thena, Fort Wayne, 55:35.45; 20. Randy Collins, Spencerville, 56:28.46;

21. Rich Tenney, Fort Wayne, 56:58.93; 22. Brian Yee, Fort Wayne, 58:26.68; 23. Gerald Villagomes, Fort Wayne, 58:27.46; 24. Anthony Nehls, Sherwood, OH, 58:58.18; 25. Matthew Capozza, Huntington, 59:03.37; 26. Hiroshi Inoue, Huntertown, 59:06.72; 27. Keith Oswalt, Fort Wayne, 1:02:09.79; 28. Colby Bandelier Fort Wayne,, 1:04:28.35; 29. Ryan Bultemeier, Fort Wayne, 1:05:27.20; 30. Dave Hord, Fort Wayne, 1:09:16.70;

31. Steve Hetler, Monroeville, 1:10:13.74

Ages 45 to 49

1. Mike Beams, Fremont, 42:43.60; 2. Randy Houser, Fremont, 43:24.79; 3. Dave Pennetta, Fort Wayne, 48:03.05; 4. Matt Emley, Fort Wayne, 48:41.33; 5. Chris Ruckman, Fort Wayne, 48:51.33; 6. David Hess, Avilla, 49:50.78; 7. Michael Walters, Angola, 51:13.41; 8. Kent Greer, Fort Wayne, 52:18.41; 9. Chris Lietzke, Fort Wayne, 53:06.90; 10. Douglas Dye, Woodburn, 54:07.98;

11. Curtis Stauffer, Churubusco, 54:30.28; 12. Tim Hamilton, Spencerville, 54:41.23; 13. Chris Carter, Fort Wayne, 58:33.40; 14. Ronald Smethers, Fort Wayne, 58:57.19; 15. Tony Hampton, Leo, 1:02:21.90; 16. Bruce McNamara, Huntertown, 1:06:49.75; 17. Daniel Johns, Huntington, 1:07:15.02

Ages 50 to 54

1. Rick Grieze, Fort Wayne, 43:12.86; 2. Jeffrey Metzger, Fort Wayne, 44:09.61; 3. Mike Slaubaugh, Fort Wayne, 44:16.44; 4. Michael Troyer, Fort Wayne, 44:49.87; 5. Pat Beuchel, Fort Wayne, 45:10.35; 6. Chuck Deford, Fort Wayne, 47:02.60; 7. Jeff Bauer, Angola, 48:03.47; 8. Dave Arens, Sherwood, OH, 48:13.30; 9. Tony Galuoppo, Fort Wayne, 48:16.31; 10. Randy Moeller, Fort Wayne, 48:20.93;

11. Greg Hevel, Fort Wayne, 49:33.83; 12. Gary Brooks, Fort Wayne, 49:37.64; 13. Steve Heim, Fort Wayne, 49:38.28; 14. Brian Myers, Decatur, 51:19.58; 15. Alex Machado, Fort Wayne, 52:42.43; 16. Michael Overdahl, Fort Wayne, 52:52.04; 17. Larry Arnett, New Haven, 53:27.43; 18. Tadd Boman, Auburn, 53:30.47; 19. Brian Ruhl, Leo, 53:55.49; 20. Perry Richard Sinn, Latty, OH, 54:26.80;

21. Chuck Freer, Auburn, 54:38.26; 22. Chris Hamilton, Avilla, 55:11.77; 23. Steve Zacher, Fort Wayne, 56:07.16; 24. Thom Horton, New Haven, 57:54.94; 25. Steve Edmiston, New Haven, 58:16.18; 26. John Adams, Fort Wayne, 58:16.38; 27. Marshall Springer, Fort Wayne, 58:37.14; 28. Pete Laughlin, Fort Wayne, 59:38.28; 29. Tom Jones, Fort Wayne, 59:43.45; 30. Kevin Kaiser, Fort Wayne, 59:50.32;

31. Tim Gerst, Avilla, 59:58.82; 32. Steve Easterday, Roanoke, 1:02:35.74; 33. Jim Ehleiter, Waterloo, 1:02:46.23; 34. Fred Feipel, Fort Wayne, 1:03:41.35; 35. Michael Powers, Winona Lake, 1:05:21.57; 36. John Hull, Leo, 1:12:36.08; 37. Tony Hayes, Fort Wayne, 1:19:25.53; 38. Adam Jennings, Fort Wayne, 1:22:22.65; 39. Beverly Metzger, Fort Wayne, 1:23:41.49

Ages 55 to 59

1. Brad Altevogt, Fort Wayne, 39:33.73; 2. Daniel Beck, Laotto, 43:41.19; 3. Chuck Brown, Bluffton, 44:25.45; 4. Michael Conrad, Decatur, 45:18.89; 5. Len Piropato, Fort Wayne, 47:51.99; 6. Michael Newell, Warsaw, 48:04.68; 7. Raymond Gildner, Fort Wayne, 48:49.17; 8. Robert Cook, Fort Wayne, 49:12.42; 9. Bob Sedlmeyer, Fort Wayne, 49:27.12; 10. David Edsall, Fort Wayne, 50:03.47;

11. Mike Bassett, Auburn, 50:28.87; 12. Kevin Lambright, Shipshewana, 51:23.37; 13. Marty Pastura, Fort Wayne, 51:44.49; 14. Jim Daily, Fort Wayne, 53:26.48; 15. Russ Stephens, Fort Wayne, 53:31.56; 16. Rod Hoffman, Fort Wayne, 54:13.01; 17. Richard Taylor, Fort Wayne, 54:15.84; 18. Stanley Church, Huntington, 55:44.21; 19. Jeffrey Rohleder, Fort Wayne, 56:31.66; 20. Sonny Strack, Fort Wayne, 56:51.24;

21. Takahiro Nawafune, Fort Wayne, 57:11.32; 22. Neal Frey, Shipshewana, 57:28.64; 23. Michael Roeger, Fort Wayne, 59:49.68; 24. Stephen Hilker, Fort Wayne, 1:03:33.61; 25. Joseph Kinder, Fort Wayne, 1:05:41.65; 26. Dana Budd, Churubusco, 1:17:47.75; 27. Timothy Murphy, Fort Wayne, 1:45:03.60

Ages 60 to 64

1. Roger Kingsbery, Fort Wayne, 46:57.80; 2. Jed Pearson, Fort Wayne, 50:06.62; 3. Greg Glassley, Fort Wayne, 56:34.30; 4. Steve Lerch, Fort Wayne, 57:17.26; 5. Gary Miller, Shipshewana, 57:28.74; 6. Kerry Blanchette, Fort Wayne, 57:44.13; 7. Denny Miller, Fort Wayne, 58:28.88; 8. Jim Pickett, Fort Wayne, 58:37.84; 9. John McPherson, Fort Wayne, 1:11:58.90; 10. Dan Barnes, Harlan, 1:25:23.76

Ages 65 to 69

1. James Scott, Angola, 51:21.84; 2. Jim Berlien, Fort Wayne, 55:46.88; 3. Larry Lee, Fort Wayne, 56:24.13; 4. Robert Lawson, Fort Wayne, 1:00:01.70; 5. Larry Piano, Fort Wayne, 1:14:14.39

Ages 70 to 79

1. Bill Harris, Grabill, 57:15.86; 2. Bernie Burgette, Fort Wayne, 59:02.73; 3. Dick Harnly, Fort Wayne, 59:46.97; 4. Barrie Peterson, Fort Wayne, 1:10:05.34; 5. Terry Parker, Auburn, 1:13:37.11; 6. Dave Bowden, Fort Wayne, 1:20:12.18

Ages 80 to 85

1. Curtis Nold, Fort Wayne, 1:33:16.40

WOMEN

Female Open Winner

1. Jenny Robinson, Fort Wayne, 40:21.55

Female Masters Winner

1. Denise Conrad, Decatur, 41:27.55

Ages 10 & under

1. Makenzie Kolvoord, Fort Wayne, 53:29.69

Ages 11 to 12

1. Hannah Loeffler, 52:25.72

Ages 13 to 14

1. Marisa Eberle, Fort Wayne, 45:49.59; 2. Nedrah Kilby, Fort Wayne, 49:15.67; 3. Hannah Ewing, Fort Wayne, 50:59.61; 4. Caitlyn Gruver, Edgerton, OH, 56:51.68; 5. Claire Greer, Fort Wayne, 59:54.50

Ages 15 to 16

1. Katelin Hawbaker, Geneva, 46:32.60

Ages 17 to 19

1. Anne Lietzke, Fort Wayne, 50:07.22; 2. Charity Stauffer, Churubusco, 1:09:18.72

Ages 20 to 24

1. Samantha Chapman, Fort Wayne, 50:25.06; 2. Kat Bergfeld, Fort Wayne, 50:27.07; 3. Megan Stillman, Winona Lake, 56:16.37; 4. Lauren Greulich, Columbia City, 57:46.98; 5. Sherri All, Berne, 57:47.04; 6. Sonya Snellenberger, Fort Wayne, 1:00:54.62; 7. Lindsey Steiner, Roanoke, 1:02:01.88; 8. Melanie Jablonski, Huntington, 1:02:38.09; 9. Tiffany Neilson, Fort Wayne, 1:05:55.46; 10. Molly Grasberger, Fort Wayne, 1:08:04.58;

11. Melissa Darby, Fort Wayne, 1:09:35.75; 12. Emily Osborn, Fort Wayne, 1:12:21.95

Ages 25 to 29

1. Kristen Lewis, Fort Wayne, 49:11.91; 2. Jessica Ryan, 51:18.13; 3. Christy Sorg, Indianapolis, 54:51.42; 4. Jane Fudge, Fort Wayne, 54:51.58; 5. Natasha Dommer, New Haven, 55:13.08; 6. Allison Green, Fort Wayne, 55:53.76; 7. Susie Cook, Fort Wayne, 56:17.20; 8. Jamie Hines, Auburn, 57:04.04; 9. Megan Hubartt, Leo, 58:45.74; 10. Abbey Roemke, Saint Joe, 59:45.90;

11. Sarah Sorg, Churubusco, 59:51.78; 12. Mary Craighead, Fort Wayne, 1:00:55.32; 13. Becky Morris, Fort Wayne, 1:02:31.97; 14. Holly Spears, Fort Wayne, 1:02:32.02; 15. Cristina Herrera, Fort Wayne, 1:03:33.32; 16. Laura Bartelt, Fort Wayne, 1:04:14.66; 17. Cassi Wright, Fort Wayne, 1:04:20.61; 18. Alissa Edsall, Fort Wayne, 1:04:25.43; 19. Trishina Johnson, Fort Wayne, 1:05:05.74; 20. Kerry Bodie, New Haven, 1:05:39.17;

21. Sarah Stegelman, Fort Wayne, 1:06:07.57; 22. Danielle Barker, Antwerp, OH, 1:06:36.44; 23. Brooke Tyson, Fort Wayne, 1:06:45.60; 24. Margo Kelly, Fort Wayne, 1:09:23.14; 25. Kalissa Herron, Fort Wayne, 1:09:23.43; 26. Abby Naas, Fort Wayne, 1:09:35.61; 27. Amanda Falk, Fort Wayne, 1:15:52.57; 28. Tiffany Teeguarden, Mishawaka, 1:15:57.75; 29. Rachel Lauer, Fort Wayne, 1:16:12.80; 30. Anna Davis, Fort Wayne, 1:30:54.56

Ages 30 to 34

1. Dianna Fox, Berne, 42:05.01; 2. Janet Crawford, Fort Wayne, 45:23.32; 3. Kelly Davis, Fort Wayne, 48:07.28; 4. Liza Ray, Angola, 49:07.07; 5. Elizabeth Daseler, Fort Wayne, 50:23.51; 6. Ashley Anglin, Fort Wayne, 51:02.99; 7. Lisa Falotico, Fort Wayne, 53:07.52; 8. Amy Davis, Fort Wayne, 53:08.72; 9. Mary Haupert, Fort Wayne, 53:20.89; 10. Ashley Galentine, Fort Wayne, 53:31.49;

11. Erica Miller, Columbia City, 54:02.77; 12. Marcia Crawford, Leo, 54:42.44; 13. Sonja Lyons, Spencerville, 54:55.88; 14. Kate Johanningsmeier, Fort Wayne, 55:37.28; 15. Simona Jackman, Fort Wayne, 56:03.42; 16. Vanessa Schoon, Columbia City, 56:38.85; 17. Mariah Yager, Fort Wayne, 56:41.22; 18. Jenifer Young, Fort Wayne, 57:05.19; 19. Missy Howard, Fort Wayne, 57:14.33; 20. Stacey Andrist, Fort Wayne, 57:31.72;

21. Lisa Norris, Cicero, 57:54.24; 22. Melissa Ondecker, Fort Wayne, 57:55.24; 23. Amanda Treharn, Fort Wayne, 58:45.61; 24. Lindsay Mechael, Fort Wayne, 59:46.01; 25. Molly Bernard, Fort Wayne, 59:51.92; 26. Crystal Wilson, Leo, 1:00:20.99; 27. Jennifer Neher, Fort Wayne, 1:00:25.13; 28. Emily Pfeiffer, Fort Wayne, 1:00:33.13; 29. Autumn Robles, Fort Wayne, 1:00:34.36; 30. Kelli Schimmoller, Fort Wayne, 1:01:58.68;

31. Jessica Hancock, Fort Wayne, 1:03:18.88; 32. Melissa Shaw, Auburn, 1:05:50.63; 33. Melinda Webb, Fort Wayne, 1:08:08.06; 34. Amanda Miller, Fort Wayne, 1:12:09.09; 35. Kecia Foote, Fort Wayne, 1:15:50.43

Ages 35 to 39

1. Kim Bolinger, Columbia City, 48:26.66; 2. Heather Ward, Columbia City, 50:24.89; 3. Heather Jaeger, Fort Wayne, 51:24.50; 4. Arden Robertson, Fort Wayne, 51:53.44; 5. Leslie Chalfant, Fort Wayne, 52:21.68; 6. Mandy Roberts, Garrett, 53:15.43; 7. Andria Eguia, Fort Wayne, 53:27.76; 8. Claudia Torres, Fort Wayne, 53:38.56; 9. Sherry Brown, Columbia City, 54:06.57; 10. Monica Lalonde, 54:09.07;

11. Angie Simshauser, Monroeville, 54:42.01; 12. Miranda Stuller, Fort Wyane, 55:26.17; 13. Emily Keirns, Fort Wayne, 56:12.56; 14. Melissa Girardot, Fort Wayne, 56:57.86; 15. Lisa Rayburn, Fort Wayne, 59:50.44; 16. Melissa Sparks, Fort Wayne, 59:50.49; 17. Karen Williams, Huntington, 1:00:25.09; 18. Melissa Mulligan, Warsaw, 1:01:03.71; 19. Tiffany Bailey, Garrett, 1:02:10.88; 20. Amanda Dennis, Fort Wayne, 1:03:31.94;

21. Amy Engle, Fort Wayne, 1:04:18.06; 22. Cindy Bockelman, Columbia City, 1:04:39.11; 23. Jodi Leamon, Fort Wayne, 1:04:46.73; 24. Nikole Miller, Fort Wayne, 1:05:07.69; 25. Erin Long, Fort Wayne, 1:05:49.55; 26. Beckie Holdgreve, Van Wert, OH, 1:06:36.38; 27. Tammy Bersel, Columbia City, 1:06:43.95; 28. Jill Wilson, Fort Wayne, 1:07:48.30; 29. Jenny Maldonado, Fort Wayne, 1:08:07.78; 30. Kathy Silk, 1:09:47.04;

31. Kristal Gutmann, Fort Wayne, 1:10:09.97; 32. Susan Scagnoli, Fort Wayne, 1:11:07.91; 33. Erin Schwartz, Fort Wayne, 1:11:24.00; 34. Marcella Richards, Fort Wayne, 1:13:27.28; 35. Danielle Heitger, Hudson, 1:14:40.81; 36. Emily Bernard, Fort Wayne, 1:14:41.38

Ages 40 to 44

1. Michelle Mang, Fort Wayne, 43:38.52; 2. Jennifer Miguel, Fort Wayne, 45:44.33; 3. Jennifer Klug, Monroe, 49:11.77; 4. Cari Hardin, Fort Wayne, 50:11.54; 5. Teresa Lort, Fort Wayne, 51:40.28; 6. Nicole Byerly, Fort Wayne, 52:16.85; 7. Annmarie Asiala, Fort Wayne, 52:33.88; 8. Holly Walters, Angola, 53:30.14; 9. Jill Wiggins, Fort Wayne, 55:51.58; 10. Angela Smith, Columbia City, 56:37.47;

11. Kari McNamara, Huntertown, 56:49.85; 12. Michelle Stine, Huntertown, 57:09.19; 13. Melanee Findley, Fort Wayne, 57:20.90; 14. Michelle Moore, Fort Wayne, 57:32.08; 15. Jodi Kahlenbeck, Fort Wayne, 57:54.52; 16. Heidi Herber, Angola, 58:13.33; 17. Tammy King, Fort Wayne, 58:22.41; 18. Marcia Schaefer, Harlan, 58:50.34; 19. Jill De Las Alas, Indianapolis, 1:00:11.33; 20. Lizette Downey, Fort Wayne, 1:01:47.27;

21. Jenny McCorwick, Fort Wayne, 1:02:51.21; 22. Connie Bealer, Fort Wayne, 1:03:24.86; 23. Kristena Cartwright, Fort Wayne, 1:03:26.85; 24. Kris Sayler, Fort Wayne, 1:03:32.64; 25. Tammy Collier, Pierceton, 1:03:45.59; 26. Michelle Cambron, 1:03:59.90; 27. Nicky Nierman, 1:04:05.44; 28. Kristin Huff, Fort Wayne, 1:04:07.85; 29. Patty Gardner, New Haven, 1:04:51.30; 30. Sandy Trevino, Fort Wayne, 1:05:18.35;

31. Dawn Witte, St. Joe, 1:07:01.62; 32. Kathy Moran, Fort Wayne, 1:08:23.27; 33. Michelle Marcem, Fort Wayne, 1:09:10.18; 34. Shelly Hetler, 1:10:13.21; 35. Christen Miller, Fort Wayne, 1:10:28.00; 36. Amy Gruver, Fort Wayne, 1:10:45.12; 37. Bethany Harrison, Fort Wayne, 1:11:23.17; 38. Janell Sprinkle, Fort Wayne, 1:11:33.23

Ages 45 to 49

1. Angela Derloshon, Fort Wayne, 49:09.14; 2. Lisa Neyman, Fort Wayne, 51:23.39; 3. Gretchen Schilb, Fort Wayne, 52:30.63; 4. Nancy Bruns, Fort Wayne, 54:23.58; 5. Rita Brockhouse, Fort Wayne, 56:05.57; 6. Kim Ehleiter, Waterloo, 58:02.32; 7. Susan Morgan, Fort Wayne, 58:09.87; 8. Anne Devine, Fort Wayne, 1:00:13.99; 9. Deb Frane, Auburn, 1:00:25.16; 10. Shirley Jump, Palm Harbor, FL, 1:02:44.97;

11. Debbie Seigel, Fremont, 1:03:29.29; 12. Shellie Love, Spencerville, 1:03:30.94; 13. Diann Solloway, Fort Wayne, 1:04:51.01; 14. Margaret Thornburg, Fort Wayne, 1:05:10.06; 15. Sharon Callender, Fort Wayne, 1:06:16.22; 16. Darlene Brady, Fort Wayne, 1:08:48.69; 17. Amy Sczerbowicz, Auburn, 1:09:36.77; 18. Donna Tratnyek, Fort Wayne, 1:09:48.28; 19. Tonja Ashton, Fort Wayne, 1:10:27.96; 20. Kim Yates, Fort Wayne, 1:10:44.53;

21. Amy Jennings, Fort Wayne, 1:17:49.09; 22. Durinda Scheurich, Wolcottville, 1:17:55.90; 23. Jerri Hayes, Fort Wayne, 1:18:31.21; 24. Kimberly Martin, Fort Wayne, 1:24:56.60

Ages 50 to 54

1. Karen Kosberg, Fort Wayne, 50:33.12; 2. Carol Dobis, Fort Wayne, 52:15.53; 3. Gloria Hull, Leo, 53:03.25; 4. Eileen Hamilton, Avilla, 56:19.13; 5. Anita Bultemeier, Leo, 56:47.56; 6. Andrea Hoverman, Fort Wayne, 57:20.31; 7. Ruth Rhodes, Effingham, IL, 58:34.10; 8. Susan Link, Auburn, 1:05:16.27; 9. Terry Powers, Winona Lake, 1:05:54.86; 10. Cindy Roffelsen, Fort Wayne, 1:06:57.13;

11. Ellen Osborn, Fort Wayne, 1:12:23.18; 12. Michele Kadenko-Monirian, Fort Wayne, 1:13:11.02; 13. Lisa Ramirez, 1:21:53.03; 14. Joleen Clark, Columbia City, 1:30:55.27

Ages 55 to 59

1. Karen O’Connell, Fort Wayne, 53:31.04; 2. Julie Manger, Kendallville, 54:04.96; 3. Cynthia Cornwell, Fort Wayne, 54:09.21; 4. Pam Young, Fort Wayne, 56:22.27; 5. Terri Gross, Fort Wayne, 56:52.32; 6. Beverly Murphy, Fort Wayne, 1:03:07.53; 7. Marcia Kirlin, Fort Wayne, 1:04:51.54; 8. Joy Brown, Bluffton, 1:08:53.43; 9. Cheryl Stromski, Antwerp, OH, 1:10:37.90; 10. Christy Gripp, Fort Wayne, 1:13:08.91

Ages 60 to 64

1. Kathy Rowe, Fremont, 1:01:13.50; 2. Sharon Glassley, Fort Wayne, 1:08:14.33; 3. Sherry Nidlinger, Fort Wayne, 1:09:10.20; 4. Dawn Reese, Hoagland, 1:25:23.09

Ages 65 to 69

1. Barbie Scrogham, Fort Wayne, 1:00:28.11

Ages 70 to 79

1. Gloria Nold, Fort Wayne, 1:19:46.48

Advertisement