You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Schools

  • FWCS board hires administrators
    Fort Wayne Community School Board members agreed to hire three top-tier administrators Monday, including a new principal at Northrop High School.
  • Discovering science in books
    Campers at Science Central got the chance to concoct wizardlike, Harry Potter-style potions – a required course at the fictional Hogwarts School, but until last week, not available in the Fort W ...
  • Ed board member picks up mantle
    Cari Whicker is a teacher 24 hours a day, even on a recent 3,200-mile summer vacation out West with her family. “We don’t go anywhere without a packet of stuff so we can learn,” she said.
Advertisement

Local science fair results

Results of 59th Northeastern Indiana Regional Science and Engineering Fair at IPFW Saturday, March 22

Division: Elementary

Ordinal

Kindergarten

Fourth Place

Hatfield, Korben – John S Irwin Elementary School

Third Place

Norris, Maren – Saint John The Baptist Catholic School

Royer, Denna – Churubusco Elementary School

Second Place

Heck, Amanda – Lafayette Meadow School

First Place

Stiltner, Hattie – Haverhill Elementary School

First Grade

Third Place

Baxter, Logan – Haverhill Elementary School

Copp, Jeffrey – South Whitley Elementary School

Greene, Lidea – Horizon Christian Academy

Miller, Teeghun – Coesse School

Mullins, Greyson – Lincoln Elementary School

Pickett, Kellen – Croninger Elem School

Pritchard, Kaylin – Horizon Christian Academy

Smith, Tim – Deer Ridge Elementary

Second Place

DePold, Matilda – Whispering Meadow Elem School

Neely, Raeanna M – Deer Ridge Elementary

Sroufe, Carle – South Whitley Elementary School

First Place

Sekel, Joseph – Saint John The Baptist Catholic School

Second Grade

Fifth Place

Elder, Cameron – Covington Elementary School

Fourth Place

Lambert, Benjamin – Croninger Elem School

Moran, Lydia – Ft. Wayne Area Homeschools

Parish, Carter – Lincoln Elementary School

Third Place

Rowan, Timothy – Haverhill Elementary School

Second Place

Bergman, Kelsey – Most Precious Blood School

Valluru, Annika – Canterbury School

First Place

Valluru, Aishani – Canterbury School

Third Grade

Fourth Place

Nusbaum, Abby – Saint Jude Elementary School

Third Place

Esslinger, Ethan – Ascension Lutheran School

Misch, Elle – Ossian Elementary

Persinger, Elijah – Ft. Wayne Area Homeschools

Schreck, Megan – Aboite Elementary School

Second Place

Cichocki, Katie – Ascension Lutheran School

Hartmus, Laura – Huntington Catholic School

Layman, Seth – Perry Hill Elementary School

First Place

Smith, Cassandra – Saint Charles Borromeo School

Fourth Grade

Fifth Place

Kelly, Twyla – Perry Hill Elementary School

Sagan, Jared E – Aboite Elementary School

Fourth Place

Rickerd, William – South Whitley Elementary School

Schubert, Zach – Saint Charles Borromeo School

Streby, Mason – South Whitley Elementary School

Third Place

Elliot, Amelia – Canterbury School

Hahn, Miles – John S Irwin Elementary School

Second Place

Beaubien, Renee – Leo Elementary School

Royer, Joe – Churubusco Elementary School

First Place

Leininger, Jacob – Syracuse Elementary School

Fifth Grade

Fourth Place

Abeysekera, Christine – Most Precious Blood School

Sackett, Ella – Deer Ridge Elementary

Sickafoose, Evan – Perry Hill Elementary School

Third Place

Burgess, Katie – Churubusco Elementary School

Cox, Paige – Ossian Elementary

Skinner, Caden – Brentwood Elementary School

Second Place

Luckey, Rebecca – Haverhill Elementary School

Penugonda, Nandita – Oak View Elementary School

Staples, Rebekah – Most Precious Blood School

First Place

Coleman, Ethan – Huntertown Elementary School

Special

Kindergarten

Friedel Director Award

Stiltner, Hattie – Haverhill Elementary School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

Elementary

Heck, Amanda – Lafayette Meadow School

First Grade

Friedel Director Award

Sekel, Joseph – Saint John The Baptist Catholic School

Science and Regulatory Consultants (S.R.C.) Elementary

Sekel, Joseph – Saint John The Baptist Catholic School

Second Grade

Friedel Director Award

Valluru, Aishani – Canterbury School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

Elementary

Elder, Cameron – Covington Elementary School

Third Grade

Fox Island Alliance

Anderson, David – Syracuse Elementary School

Friedel Director Award

Smith, Cassandra – Saint Charles Borromeo School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

Elementary

Hartmus, Laura – Huntington Catholic School

Fourth Grade

Friedel Director Award

Leininger, Jacob – Syracuse Elementary School

Northeastern Indiana Verterinary Medical Association

Hahn, Miles – John S Irwin Elementary School

Reelsen, Lena – Huntertown Elementary School

Royer, Joe – Churubusco Elementary School

Zimmerman, Leah – Saint Charles Borromeo School

Fifth Grade

Fort Wayne Children’s Zoo Healthy Planet Award

Cox, Paige – Ossian Elementary

Fort Wayne City Utilities Water Resources Award

Cox, Paige – Ossian Elementary

Fox Island Alliance

Cox, Paige – Ossian Elementary

Friedel Director Award

Coleman, Ethan – Huntertown Elementary School

Friedel Most Promising Young Scientist

Coleman, Ethan – Huntertown Elementary School

IPFW Faculty Tribute Award for Creativity

Luckey, Rebecca – Haverhill Elementary School

Little River Wetlands Project

Cox, Paige – Ossian Elementary

Purdue University School of Agriculture Junior/Elementary

Lee, Chelsea N – Ossian Elementary

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

Elementary

Boschet, Kyra – Lincoln Elementary School

Chin, Tiffany – Oak View Elementary School

Zannis, Dimitri – Perry Hill Elementary School

Division: Junior

Category

Junior

A.P.E.S (Animal/Plant/Earth/Environmental Sciences

Blundall, Owen – Summit Middle School

Bratsman, Jyson – Leo Elementary School

BE (Behavioral and Social Sciences)

Greener, Christopher M – Summit Middle School

EET (Engineering, Energy and Transportation)

Gery, Dominic M – Woodside Middle School

Hartmus, Jessica – Huntington Catholic School

Simunek, Kathleen – Summit Middle School

Ph.M.CS (Physics, Math, and Computer Science)

Bergman, Cole – Most Precious Blood School

Junior

BE (Behavioral and Social Sciences)

Kolkman, Alex – Saint Jude Elementary School

McGarry, Tavehon – Saint Jude Elementary School

Chemistry and Biochemistry

Bechdol, Grace – Canterbury School

Hobson, Sarah – Ft. Wayne Area Homeschools

Staples, Joel – Most Precious Blood School

EET (Engineering, Energy and Transportation)

Anderson, Jonas – Ft. Wayne Area Homeschools

Medicine and Health/Micro and Cell Biology)

Collins, Grace – Saint Jude Elementary School

Ph.M.CS (Physics, Math, and Computer Science)

Perez, Joaquin – Most Precious Blood School

Junior

A.P.E.S (Animal/Plant/Earth/Environmental Sciences

Groninger, Jay – Canterbury School

Chemistry and Biochemistry

Gierscher, Cecilia – Churubusco Jr/Sr High School

Medicine and Health/Micro and Cell Biology)

Aust, Aubrey – Canterbury School

Ph.M.CS (Physics, Math, and Computer Science)

Wolf, Adia M – Saint John The Baptist Catholic School

Ordinal

Junior

Third Place

Gery, Dominic M – Woodside Middle School

Second Place

Bratsman, Jyson – Leo Elementary School

Junior

Third Place

Hobson, Sarah – Ft. Wayne Area Homeschools

Second Place

Bechdol, Grace – Canterbury School

Junior

Third Place

Gierscher, Cecilia – Churubusco Jr/Sr High School

Second Place

Wolf, Adia M – Saint John The Baptist Catholic School

First Place

Groninger, Jay – Canterbury School

Special

Junior

A.S.M. International

Gery, Dominic M – Woodside Middle School

ACRES Landtrust Award

Cobos, Dahlia – Saint Jude Elementary School

Cobos, Eric – Saint Jude Elementary School

Cobos, Eric – Saint Jude Elementary School

American Psychological Association (A.P.A.)

Greener, Christopher M – Summit Middle School

Broadcom MASTERS

Bratsman, Jyson – Leo Elementary School

Fort Wayne City Utilities Water Resources Award

Cobos, Dahlia – Saint Jude Elementary School

Cobos, Eric – Saint Jude Elementary School

Fox Island Alliance

Blundall, Owen – Summit Middle School

Cobos, Dahlia – Saint Jude Elementary School

Cobos, Eric – Saint Jude Elementary School

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Bergman, Cole – Most Precious Blood School

Bratsman, Jyson – Leo Elementary School

Gery, Dominic M – Woodside Middle School

Hartmus, Jessica – Huntington Catholic School

Institute of Electrical and Electronic Engineers

Hartmus, Jessica – Huntington Catholic School

IPFW Department of Psychology

Greener, Christopher M – Summit Middle School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

JR/SR

Gery, Dominic M – Woodside Middle School

Junior

American Chemical Society (A.C.S)

Bechdol, Grace – Canterbury School

Broadcom MASTERS

Bechdol, Grace – Canterbury School

Hobson, Sarah – Ft. Wayne Area Homeschools

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Anderson, Jonas – Ft. Wayne Area Homeschools

Hobson, Sarah – Ft. Wayne Area Homeschools

Kolkman, Alex – Saint Jude Elementary School

McGarry, Tavehon – Saint Jude Elementary School

Staples, Joel Most Precious Blood School

Institute of Electrical and Electronic Engineers

Anderson, Jonas – Ft. Wayne Area Homeschools

Science and Regulatory Consultants (S.R.C.) Junior

Bechdol, Grace – Canterbury School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

JR/SR

Anderson, Jonas – Ft. Wayne Area Homeschools

TekVenture Maker Awards

Anderson, Jonas – Ft. Wayne Area Homeschools

Junior

Association for Women in Geosciences (WGeos)

Hathaway, Veronica M – Saint John The Baptist Catholic School

Broadcom MASTERS

Gierscher, Cecilia – Churubusco Jr/Sr High School

Groninger, Jay – Canterbury School

Wolf, Adia M – Saint John The Baptist Catholic School

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Groninger, Jay – Canterbury School

Wolf, Adia M – Saint John The Baptist Catholic School

Huntington University Physical Sciences, Chemisty, Earth and

Space Sciences

Gierscher, Cecilia – Churubusco Jr/Sr High School

Northeastern Indiana Verterinary Medical Association

Groninger, Jay – Canterbury School

Purdue University School of Agriculture Junior/Elementary

Groninger, Jay – Canterbury School

US Navy and Marine Corps

Aust, Aubrey – Canterbury School

Gierscher, Cecilia – Churubusco Jr/Sr High School

Division: Senior

Category

Senior

A.P.E.S (Animal/Plant/Earth/Environmental Sciences

Sapusek, Suzi – Northfield Jr-Sr High School

EET (Engineering, Energy and Transportation)

Ford, Josh D -- Northfield Jr-Sr High School

Senior

A.P.E.S (Animal/Plant/Earth/Environmental Sciences

Holley, Paige – Northfield Jr-Sr High School

EET (Engineering, Energy and Transportation)

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

Gierscher, Audra Churubusco Jr/Sr High School

Senior

Chemistry and Biochemistry

Li, Walter – Canterbury School

EET (Engineering, Energy and Transportation)

Meruva, Puneeth N – Homestead Senior High School

Ph.M.CS (Physics, Math, and Computer Science)

Park, Sang Jun Homestead Senior High School

Senior

Medicine and Health/Micro and Cell Biology)

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Ordinal

Senior

Third Place

Sapusek, Suzi – Northfield Jr-Sr High School

Senior

Third Place

Gierscher, Audra – Churubusco Jr/Sr High School

Holley, Paige – Northfield Jr-Sr High School

Second Place

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

Senior

Second Place

Meruva, Puneeth N – Homestead Senior High School

Park, Sang Jun Homestead Senior High School

First Place

Li, Walter – Canterbury School

Senior

Third Place

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Special

Senior

Fox Island Alliance

Ford, Josh D – Northfield Jr-Sr High School

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Sapusek, Suzi – Northfield Jr-Sr High School

Little River Wetlands Project

Ford, Josh D – Northfield Jr-Sr High School

Senior

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

Holley, Paige Northfield Jr-Sr High School

Trowbridge, Chad – Ft. Wayne Area Homeschools

Institute of Electrical and Electronic Engineers

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

Gierscher, Audra – Churubusco Jr/Sr High School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

JR/SR

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

TekVenture Maker Awards

Anderson, Ethan – Ft. Wayne Area Homeschools

Senior

American Chemical Society (A.C.S)

Li, Walter – Canterbury School

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Hasnain, Fahad – Homestead Senior High School

Li, Walter – Canterbury School

Meruva, Puneeth N – Homestead Senior High School

Park, Sang Jun – Homestead Senior High School

Huntington University Health Sciences, Medicine and Health,

Behavior and Social Sciences

Hasnain, Fahad – Homestead Senior High School

Huntington University Mathmatics and Computer Science

Park, Sang Jun – Homestead Senior High School

INTEL Excellence in Computer Science (INTEL CS)

Park, Sang Jun – Homestead Senior High School

Science and Regulatory Consultants (S.R.C.) Senior

Li, Walter – Canterbury School

Society of Manufacturing Engineers, Fort Wayne Chapter 56

JR/SR

Meruva, Puneeth N – Homestead Senior High School

US Navy and Marine Corps

Park, Sang Jun – Homestead Senior High School

Yale Science and Engineering Association

Li, Walter – Canterbury School

Senior

Fox Island Alliance

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Hoosier Science and Engineering Fair Representatives

Habib, Hussain – Homestead Senior High School

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Huntington University Biological Science, Botony, Microbiology,

Biochemistry, Environmental Sciences

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

IPFW Science Scholars Award

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Little River Wetlands Project

Habib, Hussain – Homestead Senior High School

Purdue University School of Agriculture Senior

Habib, Hussain – Homestead Senior High School

Ricoh Corporation

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

US Navy and Marine Corps

Shah, Rutva – Homestead Senior High School

Advertisement