You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Sports

Advertisement

High schools

Golf

BELLMONT 155, CARROLL 159 At Autumn Ridge

Bellmont: Ellsworth 36, Ainsworth 37, Coshow 41, Price 41, Wright 46

Carroll: Leeper 35, J. Ramsey 41, Eby 41, N. Ramsey 42, Boyce 44

LATE TUESDAY CORRECTION BISHOP LUERS 159, WAYNE 219

At Brookwood G.C.

Bishop Luers: Joe Korjenek 38, Bottiglia 47, Nix 42, Possemato 36, Reuille 36

Wayne: Lanning 44, Reuille 42, Swanson 64, Bixby 69, Hill 68

Tennis

HUNTINGTON NORTH 3, HOMESTEAD 2

Frederick (HN) d. Andrews 2-6, 7-6 (8-6), N/A; Stephens (H) d. Richman 6-2, 6-1; Caudill (H) d. Eherenman 6-0, 6-1; Eckert/Karst (HN) d. Rumsey/Nelson 6-2, 6-4; Fryman/Leffler (HN) d. Gidley/Stephens 6-0, 6-3

NLC MEET Partial First Round Warsaw and Wawasee results

1S: Landis (Concord) d. Sasso (War) 6-0, 6-0

2S: Boyle (War) d. Antonides (Waw) 6-2, 6-0

3S: Stillson (P) d. Carolus (Waw) 6-0, 6-1; Alexander (War) d. Walter (NorthWood) 6-2, 6-4

1D: Walter/Schwartz (NW) d. Ayres/Wiktorowski (Waw) 6-0, 6-2

2D: Searer/Brubaker (C) d. Miller/Gehlhausen (Waw) 6-0, 6-0; Portteus/Singleton (P) d. Baum/Schlitt (War) 2-6, 6-4, 1-0 (10-6)

LATE TUESDAY

FREMONT 3, LAKELAND 2

Richardson (L) d. Thompson 6-3, 6-1; Stephens (L) d. Folland 6-4, 6-7, 6-4; Lovett (F) d. Leggett 6-2, 6-3; Taner/Sanchez (F) d. Wooster/Vaughn 6-0, 6-4; Flanagin/McCrea (F) d. Mullet/Sirk 6-4, 6-1

Track & Field

LATE TUESDAY NLC MEET At Warsaw BOYS

Team scores: 1. Warsaw 188, 2. Wawasee 115.5, 3. Goshen 92.5, 4. Northridge 81, 5. Elkhart Memorial 72.5, 6. NorthWood 64.5, 7. Concord 61.5, 8. Plymouth 57.5

3200R–Warsaw 8:08.39; 110H–Cook (Waw) 14.79; 100–Miller (War) 11.19; 1600–Coon (War) 4:22.27; 400R–Warsaw 43.13; 400–Furnivall (War) 50.45; 300H–Cook (Waw) 41.35; 800–Kramer (EM) 1:57.89; 200–Cook (Waw) 22.64; 3200–Coon (War) 9:45.99; 1600R–Warsaw 3:25.84; HJ–Kolbe (War) 6-4; LJ–Jackson (War) 20-5.25; D–Scheidt (War) 140-10; SP–Fouts (War) 57-5; PV–Isnogle (G) 12-0

GIRLS

Team scores: 1. Warsaw 176, 2. Plymouth 112.5, 3. Elkhart Memorial 100, 4. Goshen 91.5, 5. Concord 86, 6. Wawasee 62, 7. Northridge 58.5, 8. NorthWood 43.5

3200R–Warsaw 9:42.38; 100H–O’Connell (C) 15.52; 100–Harvuot (War) 12.70; 1600–Moore (EM) 5:14.15; 400R–Warsaw 49.75; 400–Read (P) 1:01.51; 300H–O’Connell (C) 46.05; 800–Moore (EM) 2:19.06; 200–Rich (War) 26.23; 3200–Miller (War) 11:50.02; 1600R–Plymouth 4:07.04; HJ–Corbett (G) 5-2; LJ–Alexander (War) 16-2.5; D–Hanson (G) 103-1; SP–Cornelius (EM) 39-11.75; PV–Hickerson (War) 9-4

Advertisement