Skip to main content

The Journal Gazette

  • Doug McSchooler | For The Journal Gazette Snider's Christian Covington, running against Homestead this season, rushed for 1,373 yards and 24 touchdowns on 182 carries. The senior earned All-SAC first-team honors.

  • Mike Moore | The Journal Gazette Dane Castleman led Woodlan to the 2A state title game. running plays during practice at Etzler Field on Tuesday. Dane Castleman, Woodlan Grade: Junior  Of note: Class 2A state finalist

  • Brett Luke | The Journal Gazette Jeff Myers of Central Noble (9) had eight interceptions for the sectional runner-up.

  • Rachel Von | The Journal Gazette Bishop Dwenger linebacker Isaac Blume had 109 tackles.

Sunday, December 03, 2017 1:00 am

All-Northeast Indiana Football

FIRST-TEAM OFFENSE

Quarterback

Jiya Wright, Homestead

Grade: Senior

Statistics: 167 of 247 passing, 2,307 yards, 28 TDs

Of note: Northern Illinois recruit

Running back

Jack Rhoades, Woodlan

Grade: Senior

Statistics: 291 carries, 2,160 yards, 28 total TDs

Of note: Holds several school records

Christian Covington, Snider

Grade: Senior

Statistics: 182 rushes, 1,373 yards, 24 TDs

Of note: First-team All-SAC

Logan Macklin, Adams Central

Grade: Junior

Statistics: 153 carries, 1,542 yards, 23 total TDs

Of note: ACAC champion

Receiver

Justin Becker, Carroll

Grade: Senior

Statistics: 60 catches, 1,176 yards, 10 TDs

Of note: Purdue track recruit

Kaiden Harshbarger, East Noble

Grade: Junior

Statistics: 71 catches, 892 yards, 8 TDs

Of note: Led northeast Indiana in receptions

Linemen

Garrett Carroll, Snider

Grade: Junior

Of note: SAC champion

Dane Castleman, Woodlan

Grade: Junior

Of note: Class 2A state finalist

Luke Watson, New Haven

Grade: Senior

Of note: All-Northeast Eight

Beck Davis, Garrett

Grade: Senior

Of note: 2-way standout

Joe Tippmann, Bishop Dwenger

Grade: Junior

Of note: Regional champion

Kicker

Jack James, Snider

Grade: Senior

Statistics: 10 FGs, 63 PATs, 93 points

Of note: Long FG of 51 yards

FIRST-TEAM DEFENSE

Lineman

Lawrence Johnson, Snider

Grade: Senior

Statistics: 50 tackles, 7 sacks, 7 tackles for loss

Of note: Purdue recruit

Tico Brown, Homestead

Grade: Senior

Statistics: 60 tackles, 6 TFLs, 2.5 sacks

Of note: All-SAC

Draven Rasler, West Noble

Grade: Senior

Statistics: 96 tackles, 17 tackles for loss, 12 sacks

Of note: All-NECC

Trey Freeman, Concordia

Grade: Senior

Statistics: 73 tackles, 4 sacks, 1 fumble recovery

Of note: Defense gave up only 17.5 points per game

Linebacker

Isaac Blume, Bishop Dwenger

Grade: Senior

Statistics: 109 tackles, 8 sacks, 6 tackles for loss

Of note: Semistate runner-up

Kenny Cook, East Noble

Grade: Senior

Statistics: 142 tackles, 10 tackles for loss, 3 fumble recoveries

Of note: All-Northeast Eight

Braydon Hart, Angola

Grade: Senior

Statistics: 102 tackles, 2 interceptions, 2 sacks

Of note: Undefeated regular season

Drew Schultz, Adams Central

Grade: Senior

Statistics: 46 tackles, 6 tackles for loss, 1.5 sacks

Of note: Also rushed for 1,100 yards

Secondary

Jason Gause, Leo

Grade: Senior

Statistics: 40 tackles, 6 interceptions, 12 deflections

Of note: NE8 tri-champion

Jeff Myers, Central Noble

Grade: Senior

Statistics: 8 interceptions

Of note: Sectional runner-up

Justin Gaston, Bishop Luers

Grade: Junior

Statistics: 98 tackles, 4 interceptions, 3 tackles for loss

Of note: Sectional champion

Punter

Joey Emenhiser, Churubusco

Grade: Junior

Statistics: 27 punts, 992 yards, 36.7 average

Of note: Also standout on offense and defense

Other notable players

Second team

Offense

Quarterback

Justin Durkes, Woodlan

Running back

Brandon Lockwood, Bluffton

Keishon Edwards, Northrop

Chase Schnepf, Angola

Receiver

Trevin Taylor, Homestead

Donald Guerrant, Woodlan

Lineman

Isaak Berghoff, Leo

Mitchell Campbell, Bishop Dwenger

Mitch Gigli, Bishop Luers

Isaac Meyer, Woodlan

Jackson Reed, Snider

Kicker

Eric Cockroft, Angola

Defense

Lineman

Darius Alexander, Wayne

McCullough Baysden, Eastside

Isaac Johnson, South Side

Linebacker

Austin France, Snider

Luke Honer, Angola

Tadd Owen, Central Noble

Jack Tranquill, Carroll

Secondary

Zel Banks, New Haven

Amarion Hicks, Woodlan

Ethan Hoover, Snider

Cameron Shannon, Homestead

Punter

Bailey Salary, Wayne

Honorable mention

Offense

Quarterback

Caleb Ballentine, Eastside

Michael Haupert, Snider

Andrew McCormick, East Noble

Jack Miguel, Carroll

A.J. Restivo, Leo

Chance Roddy, Angola

Running back

Breeon Burgess, Central Noble

Braxton Dial, Central Noble

Ty Hambright, Bishop Luers

Nathan Keener, Churubusco

Jordan Presley, Bishop Luers

Stephen Owens, New Haven

Alex Wertman, Leo

Receiver

Mason Anderson, Churubusco

Ben Arruza, Northrop

Davieun Berry, Northrop

Trenton Bonner, Leo

Aaron Dean, Eastside

James Gardner, New Haven

Colton Grahovac, Leo

Blake Kizer, Bluffton

Cable Leeper, Eastside

Andres Martinez, South Adams

Sean Miller, Angola

Grant Raber, Homestead

Jaret Schultz, Angola

Spencer Shrock, West Noble

Tight end

R.J. Armstrong, North Side

Griffen Dafforn-Koebler, East Noble

Simon Dellinger, Snider

Lineman

Chris Berghoff, Homestead

Jashawn Berlanga, Adams Central

Cameron Cephus, Northrop

Chase Cleckner, Eastside

Porter Haugth, Homestead

Andre Hughes, Bluffton

Donald Hughes, DeKalb

Connor Kirkpatrick, Central Noble

Connor Mooney, Central Noble

Mason Sell, South Adams

Braiden Shaw, Bellmont

Derek Simon, Bellmont

Andrew Steffen, Eastside

Reggie Telemaque, North Side

Elisha Tipping, Wawasee

Cole Trick, Angola

Ben Villafuerte, Angola

Reese Wicker, Churubusco

Kicker

Andrews Martinez, South Adams

Ben Von Gunten, Leo

Defense

Linemen

Darion Bryant, New Haven

Jayden Elwood, Leo

Terell Griffin, Carroll

Tyler Lafontaine, Adams Central

Austin Layton, Homestead

Levi Leffers, Central Noble

Zach McDowell, Snider

Zach Miller, South Adams

Max Minich, Leo

Aaron Niedzwiecki, Homestead

Trey Phillips, Central Noble

Chandler Schumm, Adams Central

Colin Shafer, Garrett

Kyle Trick, Angola

Antwone Washington, New Haven

Linebacker

Charlie Agnew, Huntington North

Christian Bohata, Norwell

Ty Castillon, Leo

Hayden Greene, Garrett

Jalen Hammond, Adams Central

Dayln Hart, Wayne

Camari Harris, Bishop Luers

Jonyvan Johnson, New Haven

Hunter King, Eastside

Jack Klein, Homestead

Brandon Kocks, Snider

Austin Lehman, Churubusco

Brandon Pruitt, West Noble

Camden Rogers, Homestead

Cameron Smith, Garrett

Sebastian Speith, Woodlan

Joe White, Eastside

Tyler Wilson, New Haven

Secondary

Jake Archbold, Homestead

Drake Baker, Garrett

Parker Bates, Adams Central

Austin Bolt, Columbia City

Damian Bowker, East Noble

Ryan Brandt, Angola

Thomas Davis, South Side

Terry Dawn, South Adams

Blake Eley, Carroll

Trevor Holloway, Churubusco

Ah'lan Howard, Woodlan

Omar Jackson, South Side

Jalen Lockett, North Side

Trey Staley, Eastside

Jevon Taylor, North Side

Kentrel Thomas, New Haven

Punter

Alec Brunson, DeKalb

Aaron Hahn, Woodlan

Sebastian Loy, West Noble

Blake Munsey, Eastside