Skip to main content

The Journal Gazette

Thursday, December 07, 2017 1:00 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

NORTHFIELD 72, CANTERBURY 64

Canterbury 18 11 19 16 64
Northfield 23 9 17 23 72

Northfield: Individual statistics not available

Canterbury: Wolfe 10, Kreiger 21, Drapala 13, Shank 6, McArdle 2, Skekloff 3, Thomas 9

LATE TUESDAY

ADAMS CENTRAL 61,

SMITH ACADEMY 54

Smith Aca. 12 16 10 16 54
Adams Central 17 17 11 16 61

Adams Central: Carroll 9, Arnold 2, Brown 15, Virol 4, LaFountaine 10, Schultz 17, Miller 4

Smith Academy: Booker 21, Causey 6, Williams 13, Clarke 9, Barella 5

GIRLS

CARROLL 56, WARSAW 48

Warsaw 8 11 8 21 48
Carroll 11 17 19 9 56

Carroll: Kimes 7, Damman 19, Steckler 16, M. Miller 2, J. Miller 8, Lubbehusen 2, Hoeppner 1, Dollens 1

Warsaw: Ke. Patton 3, Shipp 5, Ryman 4, Harrison 8, Bohnekamper 19, Ka. Patton 9

NORTHROP 67, EAST NOBLE 39

Northrop 11 15 16 25 67
East Noble 8 10 12 9 39

Northrop: Dube 7, Douglas 19, Thatcher 18, Hughes 10, Tiney-Williams 6, White 6, Cardin 1

East Noble: Erwin 6, Pfafman 2, Garton 2, H. Beiswanger 4, Kirkpatrick 6, A. Beiswanger 6, Kline 13

FREMONT 62, READING (MI) 50

Reading 11 8 10 21 50
Fremont 14 17 14 17 62

Fremont: Guthrie 4, Dangerfield 15, Foster 2, Linker 14, Cress 4, Kuhn 19, Schmucker 4

Reading: Hill 9, Irelan 17, North 5, Smith 5, Swick 14

NORWELL 84, WABASH 39

Linescore not available.

Norwell: Wilson 21, Dunnuck 8, Topp 6, Shelton 7, Fuelling 13, Bales 5, Barger 4, Rowles 20

Wabash: Higdon 14, Unger 5, Yoakum 9, Vinopal 2, Wagner 4, Wyatt 1, Short 4

ANGOLA 54, LEO 37

Linescore and Leo statistics not available.

Angola: Knoll 14, Cranston 12, Worman 4, Duvendack 2, Rea. Pepplar 2, Brandt 2, Lorntz 10, Reg. Pepplar 4, Fenstermaker 4

LATE TUESDAY

BISHOP DWENGER 48, NORWELL 41

Dwenger 10 8 9 21 48
Norwell 10 9 11 11 41

Bishop Dwenger: McComb 5, Kochanski 7, Lytle 6, Smithey 16, Lehrman 13, Hoffman 1

Norwell: Purdy 3, Zeddis 6, Geiger 19, Leidig 2, Torson 3, Nicholson 8

Hockey

Carroll 7, Fort Wayne Bruins 1

Bishop Dwenger 2, Homestead 1, OT

Leo 5, Summit City 2

Swimming

BOYS

COLUMBIA CITY 141, NORTH SIDE 31

200MR—Columbia City 1:58.80; 200Free—Webber (CC) 1:59.78; 200IM—Fix (CC) 2:09.07; 50Free—C. Varga (CC) 24.08; Diving—T. Varga (CC) 146.10; 100Fly—Devito (CC) 56.69; 100Free—Webber (CC) 50.49; 500Free—Devito (CC) 5:14.33; 200FR—Columbia City 1:36.57; 100Back—Fix (CC) 57.37; 100Breast—Joseph (CC) 1:12.97; 400FR—Columbia City 3:33.14

ANGOLA 79, SOUTH SIDE 52

200MR—Angola 2:05.16; 200Free—Creager (A) 2:13.81; 200IM—Bourne (A) 2:21.57; 50Free—McDowell (SS) 25.25; 100Fly—Hosek (A) 1:11.69; 100Free—Creager (A) 1:00.51; 500Free—Bourne (A) 5:55.41; 200FR—South Side 1:59.71; 100Back—McDowell (SS) 1:04.37; 100Breast—Butler (A) 1:17.07; 400FR—Angola 4:21.31

GIRLS

COLUMBIA CITY 135, NORTH SIDE 31

200MR—Columbia City 2:09.05; 200Free—Hatcher (CC) 2:17.85; 200IM—Crowell (CC) 2:33.06; 50Free—Klimek (CC) 26.84; Diving—Hill (CC) 61.40; 100Fly—Young (CC) 1:16.14; 100Free—Klimek (CC) 1:01.00; 500Free—Devito (CC) 5:57.66; 200FR—Columbia City 1:54.55; 100Back—Hatcher (CC) 1:07.60; 100Breast—Crowell (CC) 1:15.82; 400FR—Columbia City 4:17.46

ANGOLA 128, SOUTH SIDE 40

200MR—Angola 2:10.42; 200Free—Clemens (A) 2:08.30; 200IM—Toigo (A) 2:32.08; 50Free—Conley (A) 29.39; 100Fly—Clemens (A) 1:08.83; 100Free—Hart (SS) 1:05.70; 500Free—Searfoss (SS) 6:27.92; 200FR—Angola 1:54.16; 100Back—Conley (A) 1:14.88; 100Breast—Toigo (A) 1:15.28; 400FR—Angola 4:30.60

Wrestling

NORTHROP 37, SOUTH SIDE 32

106—Marks (SS) p. Dawson 0:46; 113—James (N) p. Oo 0:44; 120—Jodway (N) won by ff.; 126—Walker (N) d. Knight 13-3; 132—Dohm (N) d. Humphrey 6-4; 138—Price (SS) d. Scott 18-3; 145—Macias (SS) p. Mudrack 1:23; 152—Grider (SS) p. McCormick 3:36; 160—Gonzalez (N) d. Coffin 9-2; 170—Hills (N) p. Knight 5:07; 182—Knight (SS) d. Carr 12-5; 195—Stirlen (N) d. Davis 3-0; 220—Jones (N) won by ff.; 285—Lopez (SS) won by ff.