Skip to main content

The Journal Gazette

Monday, February 12, 2018 1:00 am

SCHEDULE, MEDALS AND RESULTS

Today’s Schedule

Alpine Skiing

Men’s Combined (Downhill), 9:30 p.m.

Biathlon

Women’s 10km Pursuit, 5:10 a.m.

Men’s 12.5km Pursuit, 7 a.m.

Curling

Mixed Doubles Semifinal, 6 a.m.

Mixed Doubles Bronze Medal, 7 p.m.

Freestyle Skiing

Men’s Moguls, 5:30 a.m.

Men’s Moguls, 7 a.m.

Ice Hockey

Women

Switzerland vs. Japan, 2:30 a.m.

Sweden vs. South Korea, 7 a.m.

Luge

Women’s Singles Heat 1, 5:50 a.m.

Women’s Singles Heat 2

Ski Jumping

Women’s Normal Hill (medal), 7:50 a.m.

Snowboard

Women’s Halfpipe Finals, 9 p.m.

Speedskating

Women’s 1500, 7:30 a.m.

Medals Table

Through Feb. 11 (11 medal events)

Nation G S B Tot
Norway 1 4 3 8
Netherlands 2 2 1 5
Germany 3 0 1 4
Canada 0 3 1 4
United States 1 1 0 2
Czech Republic 0 1 1 2
Austria 1 0 0 1
France 1 0 0 1
South Korea 1 0 0 1
Sweden 1 0 0 1
Finland 0 0 1 1
Italy 0 0 1 1
Kazakhstan 0 0 1 1
OA Russia 0 0 1 1

Sunday’s Medalists

BIATHLON

Men’s 10km

GOLD—Arnd Peiffer, Germany

SILVER—Michal Krcmar, Czech Republic

BRONZE—Dominik Windisch, Italy

CROSS-COUNTRY SKIING

Men’s Skiathlon

GOLD—Simen Hegstad Krueger, Norway

SILVER—Marting Johnsrud Sundby, Norway

BRONZE—Hans Christer Holund, Norway

FREESTYLE SKIING

Women’s Moguls

GOLD—Perrine Laffont, France

SILVER—Justine Dufour-Lapointe, Canada

BRONZE—Yulia Galysheva, Kazakhstan

LUGE

Men’s Singles

GOLD—David Gleirscher, Austria

SILVER—Christopher Mazdzer, United States

BRONZE—Johannes Ludwig, Germany

SNOWBOARD

Men’s Slopestyle

GOLD—Redmond Gerard, United States

SILVER—Maxence Parrot, Canada

BRONZE—Marc McMorris, Canada

SPEEDSKATING

Men’s 5000

GOLD—Sven Kramer, Netherlands

SILVER—Ted-Jan Bloemen, Canada

BRONZE—Sverre Lunde Pedersen, Norway

Sunday’s Results

BIATHLON

Men’s 10km Sprint

1. Arnd Peiffer, Germany, 23:38.8 (0).

2. Michal Krcmar, Czech Republic, 23:43.2 (0).

3. Dominik Windisch, Italy, 23:46.5 (1).

4. Julian Eberhard, Austria, 23:47.2 (1).

5. Erlend Overeng Bjontegaard, Nor., 23:56.2 (2).

6. Benedikt Doll, Germany, 23:56.4 (1).

7. Simon Schempp, Germany, 24:00.2 (1).

8. Martin Fourcade, France, 24:00.9 (3).

U.S. Finishers

33. Lowell Bailey, United States, 24:54.4 (1).

47. Tim Burke, United States, 25:26.3 (4).

58. Leif Nordgren, United States, 25:49.0 (2).

65. Sean Doherty, United States, 25:55.2 (4).

CROSS-COUNTRY SKIING

Men’s Skiathlon

15km Classic + 15km Free

1. Simen Hegstad Krueger, Norway, 1:16:20.0.

2. Martin Johnsrud Sundby, Norway, 1:16:28.0.

3. Hans Christer Holund, Norway, 1:16:29.9.

4. Denis Spitsov, OA Russia, 1:16:32.7.

5. Maurice Manificat, France, 1:16:34.2.

6. Dario Cologna, Switzerland, 1:16:45.1.

7. Andrew Musgrave, Britain, 1:16:45.7.

8. Alex Harvey, Canada, 1:16:53.4.

U.S. Finishers

18. Scott Patterson, United States, 1:17:27.5.

42. Erik Bjornsen, United States, 1:20:54.7.

51. Patrick Caldwell, United States, 1:23:18.1.

54. Noah Hoffman, United States, 1:23:28.7.

CURLING

Mixed Doubles

Feb. 11

Tiebreaker

Norway 9, China 7

Semifinal

Canada 8, Norway 4

Today

Semifinal

OA Russia vs. Switzerland, 6 a.m.

Bronze Medal

Semifinal losers, 7 p.m.

Tuesday

Gold Medal

Semifinal winners, 6 a.m.

FIGURE SKATING

Team Event

Ice Dance Short Program

1. Scott Moir and Tessa Virtue, Canada, 80.51.

2. Alex Shibutani and Maia Shibutani, U.S., 75.46.

3. Dmitri Soloviev and Ekaterina Bobrova, OA Russia, 74.76.

4. Anna Cappellini and Luca Lanotte, Italy, 72.51.

5. Chris Reed and Kana Muramoto, Japan, 62.15.

6. Marie-Jade Lauriault and Romain Le Gac, France, 57.94.

7. Liu Xinyu and Wang Shiyue, China, 56.98.

8. Kavita Lorenz and Joti Polizoakis, Ger., 56.88.

9. Min Yura and Gamelin Alexander, South Korea, 51.97.

10. Adel Tankova and Ronald Zilberberg, Israel, 44.61.

Women’s Short Program

1. Evgenia Medvedeva, OA Russia, 81.06.

2. Carolina Kostner, Italy, 75.10.

3. Kaetlyn Osmond, Canada, 71.38.

4. Satoko Miyahara, Japan, 68.95.

5. Bradie Tennell, United States, 68.94.

6. Choi Dabin, South Korea, 65.73.

7. Li Xiangning, China, 58.62.

8. Nicole Schott, Germany, 55.32.

9. Mae Berenice Meite, France, 46.62.

10. Aimee Buchanan, Israel, 46.30.

Pairs Free Skate

1. Meagan Duhamel and Eric Radford, Canada, 148.51.

2. Valentina Marchei and Ondrej Hotarek, Italy, 138.44.

3. Natalia Zabiiako and Alexander Enbert, OA Russia, 133.28.

4. Chris Knierim and Alexa Scimeca Knierim, United States, 126.56.

5. Miu Suzaki and Ryuichi Kihara, Japan, 97.67.

Team Ranking

1. Canada, 45 points (Q).

2. OA Russia, 39 (Q).

3. United States, 36 (Q).

4. Italy, 35 (Q).

5. Japan, 32 (Q).

Finals not Reached

6. China, 18.

7. Germany, 16.

8. Israel, 13.

9. South Korea, 13.

10. France, 13.

FREESTYLE SKIING

Women’s Moguls

Finals

Run 1

1. Justine Dufour-Lapointe, Canada, 79.50 (Q).

2. Jaelin Kauf, United States, 78.73 (Q).

3. Keaton McCargo, United States, 76.88 (Q).

4. Jakara Anthony, Australia, 76.81 (Q).

5. Britteny Cox, Australia, 75.79 (Q).

6. Perrine Laffont, France, 75.76 (Q).

7. Yulia Galysheva, Kazakhstan, 75.10 (Q).

8. Evelyne Leu, Canada, 74.27 (Q).

9. Tess Johnson, United States, 74.10 (Q).

10. Andi Naude, Canada, 73.99 (Q).

11. Regina Rakhimova, OA Russia, 73.58 (Q).

12. Ekaterina Stolyarova, OA Russia, 73.23 (Q).

13. Katharina Foerster, Germany, 72.33.

14. Seo Jung-Hwa, South Korea, 72.31.

15. Morgan Schild, United States, 72.23.

16. Marika Pertakhiya, OA Russia, 71.65.

17. Chloe Dufour-Lapointe, Canada, 70.98.

Run 2

1. Andi Naude, Canada (10, 73.99; 1, 78.78) 78.78 (q).

2. Britteny Cox, Australia (5, 75.79; 2, 78.28) 78.28 (q).

3. Perrine Laffont, France (6, 75.76; 3, 77.86) 77.86 (q).

4. Justine Dufour-Lapointe, Canada (1, 79.50; 4, 77.48) 79.5 (q).

5. Jakara Anthony, Australia (4, 76.81; 5, 76.85) 76.85 (q).

6. Yulia Galysheva, Kazakhstan (7, 75.10; 6, 76.81) 76.81 (q).

7. Jaelin Kauf, United States (2, 78.73; 7, 76.03) 78.73.

8. Keaton McCargo, United States (3, 76.88; 8, 75.79) 76.88.

9. Evelyne Leu, Canada (8, 74.27; 9, 74.89) 74.89.

10. Regina Rakhimova, OA Russia (11, 73.58; 10, 73.55) 73.58.

11. Ekaterina Stolyarova, OA Russia (12, 73.23; 11, 72.74) 73.23.

12. Tess Johnson, United States (9, 74.10; 12, 70.49) 74.1.

Final

1. Perrine Laffont, France, 78.65.

2. Justine Dufour-Lapointe, Canada, 78.56.

3. Yulia Galysheva, Kazakhstan, 77.40.

4. Jakara Anthony, Australia, 75.35.

5. Britteny Cox, Australia, 75.08.

6. Andi Naude, Canada, DNF.

LUGE

Men’s Singles

Final

1. David Gleirscher, Austria, 3:10.702.

2. Christopher Mazdzer, United States, 3:10.728.

3. Johannes Ludwig, Germany, 3:10.932.

4. Dominik Fischnaller, Italy, 3:10.934.

5. Felix Loch, Germany, 3:10.968.

6. Sam Edney, Canada, 3:11.021.

7. Kevin Fischnaller, Italy, 3:11.054.

8. Roman Repilov, OA Russia, 3:11.108.

Other U.S. Finishers

18. Taylor Morris, United States, 3:12.547.

26. Tucker West, United States, 2:26.19.

SNOWBOARD

Men’s Slopestyle

(Start position in parentheses)

Final Ranking

1. (8) Redmond Gerard, United States, (43.33; 46.4; 87.16) 87.16.

2. (12) Maxence Parrot, Canada, (45.13; 49.48; 86.00). 86.00.

3. (10) Marc McMorris, Canada, (75.3; 85.20; 60.88) 85.20.

4. (6) Staale Sandbech, Norway, (44.81; 81.01, 38.13) 81.01.

5. (9) Carlos Garcia Knight, New Zealand, (78.60; 52.98; 24.35) 78.60.

6. (11) Marcus Kleveland, Norway, (77.76; 43.71; 37.18) 77.76.

7. (4) Tyler Nicholson, Canada, (36.18; 76.41; 76.15) 76.41.

8. (3) Torgeir Bergrem, Norway, (58.80; 75.80; 60.03) 75.80.

9. (1) Niklas Mattsson, Sweden, (38.43; 74.71; 42.48) 74.71.

10. (2) Seppe Smits, Belgium, (31.11; 69.03; 66.18) 69.03.

11. (7) Sebastien Toutant, Canada, (33.66; 57.23; 61.08) 61.08.

SPEEDSKATING

Men’s 5000

1. Sven Kramer, Netherlands, 6:09.76.

2. Ted-Jan Bloemen, Canada, 6:11.616.

3. Sverre Lunde Pedersen, Norway, 6:11.618.

4. Peter Michael, New Zealand, 6:14.07.

5. Lee Seung-Hoon, South Korea, 6:14.15.

6. Bart Swings, Belgium, 6:14.57.

7. Jan Blokhuijsen, Netherlands, 6:14.75.

8. Nicola Tumolero, Italy, 6:15.48.

U.S. Finisher

21. Emery Lehman, United States, 6:31.16.

Hockey

WOMEN

PRELIMINARY ROUND

Group A

W L OTW OTL Pts GF GA
Canada 1 0 0 0 3 5 0
United States 1 0 0 0 3 3 1
Finland 0 1 0 0 0 1 3
OA Russia 0 1 0 0 0 0 5

Group B

W L OTW OTL Pts GF GA
Switzerland 1 0 0 0 3 8 0
Sweden 1 0 0 0 3 2 1
Japan 0 1 0 0 0 1 2
Korea 0 1 0 0 0 0 8

Feb. 10

Sweden 2, Japan 1

Switzerland 8, Korea 0

Feb. 11

United States 3, Finland 1

Canada 5, Russia 0

Today

Switzerland vs. Japan, 2:30 a.m.

Sweden vs. Korea, 7 a.m.

Tuesday

Canada vs. Finland, 2:30 a.m.

United States vs. Russia, 7 a.m.

Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.

Wednesday

Korea vs. Japan, 2:30 a.m.

United States vs. Canada, 10 p.m.

Thursday

Russia vs. Finland, 2:30 a.m.

U.S. 3, FINLAND 1

Finland 1 1 0 1
United States 0 2 1 3

First Period—1, Finland, Venla Hovi (Linda Valimaki, Petra Nieminen), 19:54. Penalties—Mira Jalosuo, Finland (hooking), 1:53.

Second Period—2, United States, Monique Lamoureux-Morando, 8:58. 3, United States, Kendall Coyne (Hilary Knight, Brianna Decker), 11:29 (pp). Penalties—Tanja Niskanen, Fin (interference), 3:23; Linda Valimaki, Fin (tripping), 10:19; Mira Jalosou, Fin (tripping), 15:47.

Third Period—4, United States, Danielle Cameranesi (Megan Keller), 19:47 (en). Penalties—Brianna Decker, USA (interference), 7:55; Hanna Brandt, USA (delay of game), 15:23.

Shots on Goal—United States, 11-23-8-42. Finland 9-5-10-24.

Goalies—United States, Madeline Rooney. Finland, Noora Raty.

Referees—Charlotte Girard Fabre, France; Veronica Johansson, Sweden; Nicole Hertrich, Germany; Aina Hove, Norway.