Skip to main content

The Journal Gazette

Tuesday, February 13, 2018 1:10 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

CHURUBUSCO 72, HAMILTON 54

No line score available

Churubusco: Burke 15, Paul 14, Horn 12, McClure 8, Duff 8, Bonar 8, Foole 3, Fulk 2, Richards 2

Hamilton: Merritt 20, Cool 16, Kohli 8, M. Beard 6, Thain 2, H. Beard 2

WEST NOBLE 64,

COLUMBIA CITY 59, OT

Col. City 10 10 13 22 4 59
West Noble 8 16 16 15 9 64

West Noble: Franklin 17, Weigold 15, Knepper 9, Stover 8, Gross 8, Barhydt 7

Columbia City: Christen 6, Scott 2, Sievers 4, Wilson 19, Bedwell 4, Taylor 12, Simmons 8, Sheiss 4

CAREER SCORING LEADERS

Rank, Player, School Points
1. Damon Bailey, Bed. N. Law. 3,134
2. Marion Pierce, Lewisville 3,019
3. Deshaun Thomas, Luers 3,018
x-4. Romeo Langford, New Albany 2,780
5. Brody Boyd, Union (Dugger) 2,632
6. Rick Mount, Lebanon 2,595
7. Trevon Bluiett, Park Tudor 2,568
8. Cooper Neese, Cloverdale 2,496
9. Billy Shepherd, Carmel 2,465
10. Alan Henderson, Brebeuf 2,419
x-11. Eric Hunter, Tindley 2,409
12. J. Blackmon Jr, Luers/Marion 2,387
13. Mike Edwards, Greenfield 2,343
14. Delray Brooks, MI City Rogers 2,324
15. Brady Adkins, Morristown 2,319
16. Anthony Winchester, Austin 2,256
17. Logan Irwin, Whitko 2,230
18. Dave Shepherd, Carmel 2,226
19. Seth Colclasure, Bellmont 2,207
20. Grayson Flittner, Tri-Central 2,198
21. Eric Gordon, North Central 2,178
x-22. Jalen Moore, Cloverdale 2,172
23. Chris Thomas, Pike 2,156
24. C. McKenzie, Claypool/Wrsw 2,145
25. Rich Mount, Lebanon 2,139
T26. Michael Lewis, Jasper 2,138
T26. Kenny Rowan, Northview 2,138
28. Kyle Macy, Peru 2,137
29. Shawn Kemp, Concord 2,134
30. Doug Linville, New Salem 2,120
31. Steve Alford, New Castle 2,116
32. Shane Power, Andrean 2,110
33. Mike Crawford, Tipton 2,104
34. D. Palombizio, MI City Rogers 2,092
35. Daryl Warren, Linden 2,083
36. Lloyd Bateman, Plainville 2,078
37. Dylan Langkabel, Morristown 2,072
38. George McGinnis, Washington 2,070
39. J. Hamilton, Greenfield-Cent. 2,064
40. Kojak Fuller, Anderson 2,060
41. K. Stidom, Greenwood Chr. 2,059
T42. Bryson Scott, Northrop 2,042
T42. Caleb Springer, Logansport 2,042
44. A.J. Graves, White River Valley 2,041
T45. Kevin Ault, Warsaw 2,028
T45. Ron Bonham, Muncie Central 2,028
47. Steve Collier, Southwestern 2,023
48. Ricky Hise, Kouts 2,022
49. E. German, Gary 21st Century 2,020
50. Jeff Perlich, Churubusco 2,019

Note: x-active

GIRLS

SEMISTATES

Saturday

At Valparaiso

Class A: Marquette Cath. vs. Tri-Central, 1 p.m.

Class 4A: Penn vs. Zionsville, 3 p.m.

At Logansport

Class 2A: Central Noble vs. Frankton, 4 p.m.

Class 3A: Northwestern vs. Fairfield, 7 p.m.

At Jasper

Class A: Tindley vs. Vincennes Rivet, 4 p.m.

Class 4A: Warren Central vs. Bedford North Lawrence, 6 p.m.

At Jeffersonville

Class 2A: Winchester vs. Paoli, 1 p.m.

Class 3A: Danville vs. Greensburg, 3 p.m.

ALL-ACAC

FIRST TEAM

Lexi Dellinger, South Adams; Shelby Caldwell, Jay County; Hanna Ault, Jay County; Madi Wurster, South Adams; Addie Bayman, Woodlan; Grace Miller, Bluffton.

SECOND TEAM

Emme Boots, Bluffton; Bree Dossen, Heritage; Kendra Muhlenkamp, Jay County; Jessica Yencer, Southern Wells; Briana Muhlenkamp; Jay County; Sydney Pierce, South Adams.

Gymnastics

HOMESTEAD 104.45, CONCORDIA 102.1

Vault—Twomey (C) 9.35; Bars—Cronenwett (H) 8.85; Beam—Twomey (C) 9.2; Floor—Cronenwett (H) 9.5; All-Around—Twomey (C) 36.1.