Skip to main content

The Journal Gazette

Tuesday, February 13, 2018 1:10 am

SCHEDULE, MEDALS AND RESULTS

Today’s Schedule

ALPINE SKIING

Men’s Combined (Slalom), 1 a.m.

Women’s Slalom Run 1, 8:15 p.m.

Women’s Slalom Run 2, 11:45 p.m.

CROSS-COUNTRY SKIING

Men’s Sprint Classic, 3:30 a.m.

Women’s Sprint Classic, 6 a.m.

CURLING

Mixed Doubles

Gold Medal (Switzerland vs. Canada), 6 a.m.

Men

Denmark vs. Sweden, 7:05 p.m.

Canada vs. Italy, 7:05 p.m.

South Korea vs. United States, 7:05 p.m.

Switzerland vs. Britain, 7:05 p.m.

FIGURE SKATING

Pairs Short Program, 8 p.m.

ICE HOCKEY

At Kwandong Hockey Centre

Women

Canada vs. Finland, 2:30 a.m.

United States vs. Russia, 7 a.m.

Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.

LUGE

Women’s Singles Heat 3, 5:30 a.m.

Women’s Singles Heat 4

SHORT TRACK SPEEDSKATING

Women’s 500 Final, 5 a.m.

Men’s 1000 Qualification

Men’s 5000 Relay Qualification

SNOWBOARD

Men’s Halfpipe Qualification, 12 mid.

Men’s Halfpipe Finals, 8:30 p.m.

SPEEDSKATING

Men’s 1500, 6 a.m.

Medals Table

Through 1 of 8 medal events for Feb. 13

Through 19 of 26 total medal events

Nation G S B Tot
Norway 2 4 3 9
Germany 4 1 2 7
Netherlands 3 2 2 7
Canada 2 4 1 7
United States 3 1 2 6
France 2 0 1 3
Japan 0 1 2 3
Sweden 1 1 0 2
Czech Republic 0 1 1 2
OA Russia 0 1 1 2
Finland 0 0 2 2
Austria 1 0 0 1
South Korea 1 0 0 1
Australia 0 1 0 1
China 0 1 0 1
Slovakia 0 1 0 1
Italy 0 0 1 1
Kazakhstan 0 0 1 1

Medalists

BIATHLON

Men’s 12.5km Pursuit

GOLD—Martin Fourcade, France

SILVER—Sebastian Samuelsson, Sweden

BRONZE—Benedikt Doll, Germany

Women’s 10km Pursuit

GOLD—Laura Dahlmeier, Germany

SILVER—Anastasiya Kuzmina, Slovakia

BRONZE— Anais Bescond, France

FIGURE SKATING

Team Event

GOLD—Canada (Patrick Chan, Gabrielle Daleman, Kaetlyn Osmond, Meagan Duhamel, Eric Radford, Scott Moir, Tessa Virtue)

SILVER—OA Russia (Mikhail Kolyada, Evgenia Medvedeva, Alina Zagitova, Evgenia Tarasova, Vladimir Morozov, Dmitri Soloviev, Ekaterina Bobrova)

BRONZE—United Staes (Nathan Chen, Chris Knierim, Mirai Nagasu, Bradie Tennell, Chris Knierim, Alexa Scimeca Knierim, Alex Shibutani, Maia Shibutani)

FREESTYLE SKIING

Men’s Moguls

GOLD—Mikael Kingsbury, Canada

SILVER—Matt Graham, Australia

BRONZE—Daichi Hara, Japan

SKI JUMPING

Women’s Nornal Hill

GOLD—Maren Lundby, Norway

SILVER—Katharina Althaus, Germany

BRONZE—Sara Takanashi, Japan

SNOWBOARD

Women’s Slopestyle

GOLD—Jamie Anderson, United States

SILVER—Laurie Blouin, Canada

BRONZE—Enni Rukajarvi, Finland

SPEEDSKATING

Women’s 1500

GOLD—Ireen Wust, Netherlands

SILVER—Miho Takagi, Japan

BRONZE—Marrit Leenstra, Netherlands

LUGE

Women’s Singles

After Two Runs

1. Natalie Geisenberger, Germany, 1:32.454.

2. Dajana Eitberger, Germany, 1:32.574.

3. Alex Gough, Canada, 1:32.645.

4. Tatjana Hufner, Germany, 1:32.661.

5. Erin Hamlin, United States, 1:32.690.

6. Kimberley McRae, Canada, 1:32.788.

7. Frisch Aileen, South Korea, 1:32.806.

8. Ulla Zirne, Latvia, 1:32.880.

9. Summer Britcher, United States, 1:32.961.

10. Raluca Stramaturaru, Romania, 1:33.1.

11. Andrea Votter, Italy, 1:33.60.

12. Hannah Prock, Austria, 1:33.207.

SKI JUMPING

Women’s K90 Individual

Final Ranking

(First and second jumps in parentheses)

1. Maren Lundby, Norway, (105.50, 75.00, 55.00; 110.00, 84.00, 56.50) 264.60.

2. Katharina Althaus, Germany, (106.50, 77.00, 56.00; 106.00, 76.00, 56.00) 252.60.

3. Sara Takanashi, Japan, (103.50, 71.00, 54.00; 103.50, 71.00, 54.50) 243.80.

4. Irina Avvakumova, OA Russia, (99.00, 62.00, 53.00; 102.00, 68.00, 51.50) 230.70.

5. Carina Vogt, Germany, (97.00, 58.00, 52.50; 101.50, 67.00, 54.00) 227.90.

6. Daniela Iraschko, Austria, (101.50, 67.00, 54.00; 99.00, 62.00, 52.00) 225.90.

7. Nika Kriznar, Slovenia, (101.00, 66.00, 53.50; 104.00, 72.00, 52.50) 223.20.

8. Ramona Straub, Germany, (98.50, 61.00, 54.00; 98.50, 61.00, 54.00) 210.50.

U.S. Finishers

19. Sarah Hendricson, United States, (86.00, 36.00, 49.50; 88.00, 40.00, 50.50) 160.60.

29. Abby Ringquist, United States, (77.50, 19.00, 48.00; 91.00, 46.00, 49.00) 144.40.

FREESTYLE SKIING

Men’s Moguls

Finals

Run 1

1. Sho Endo, Japan, 82.72 (Q).

2. Matt Graham, Australia, 81.39 (Q).

3. Daichi Hara, Japan, 81.29 (Q).

4. Mikael Kingsbury, Canada, 81.27 (Q).

5. Casey Andringa, United States, 80.73 (Q).

6. Dmitry Reikherd, Kazakhstan, 79.77 (Q).

7. Ikuma Horishima, Japan, 79.64 (Q).

8. Vinjar Slatten, Norway, 79.18 (Q).

9. Marc-Antoine Gagnon, Canada, 78.38 (Q).

10. Choi Jae-Woo, South Korea, 78.26 (Q).

11. Pavel Kolmakov, Kazakhstan, 78.22 (Q).

12. Sacha Theocharis, France, 77.09 (Q).

13. Anthony Benna, France, 76.43.

14. James Matheson, Australia, 75.98.

15. Alexandr Smyshlyaev, OA Russia, 74.57.

16. Jimi Salonen, Finland, 72.76.

17. Troy Murphy, United States, 72.72.

18. Bradley Wilson, United States, 62.74.

19. Noboyuki Nishi, Japan, 46.04.

NR. Philippe Marquis, Canada, DNF.

Run 2

1. Daichi Hara, Japan, (3, 81.29; 1, 82.30) 82.3 (q).

2. Mikael Kingsbury, Canada, (4, 81.27; 2, 82.19) 82.19 (q).

3. Casey Andringa, United States, (5, 80.73; 3, 80.80) 80.8 (q).

4. Matt Graham, Australia, (2, 81.39; 4, 80.01) 81.39 (q).

5. Vinjar Slatten, Norway, (8, 79.18; 5, 78.87) 79.18 (q).

6. Marc-Antoine Gagnon, Canada, (9, 78.38; 6, 77.40) 78.38 (q).

7. Pavel Kolmakov, Kazakhstan, (11, 78.22; 7, 76.10) 78.22.

8. Dmitry Reikherd, Kazakhstan, (6, 79.77; 8, 58.64) 79.77.

9. Sacha Theocharis, France, (12, 77.09; 9, 34.49) 77.09.

NR. Sho Endo, Japan, (1, 82.72; DNF) 82.72.

NR. Choi Jae-Woo, South Korea, (10, 78.26; DNF) 78.26.

NR. Ikuma Horishima, Japan, (7, 79.64; DNF) 79.64.

Medal Run

1. Mikael Kingsbury, Canada, 86.63.

2. Matt Graham, Australia, 82.57.

3. Daichi Hara, Japan, 82.19.

4. Marc-Antoine Gagnon, Canada, 77.02.

5. Casey Andringa, United States, 75.50.

6. Vinjar Slatten, Norway, 33.61.

SPEEDSKATING

Women’s 1500

1. Ireen Wust, Netherlands, 1:54.35.

2. Miho Takagi, Japan, 1:54.55.

3. Marrit Leenstra, Netherlands, 1:55.26.

4. Lotte Van Beek, Netherlands, 1:55.27.

5. Brittany Bowe, United States, 1:55.54.

6. Nao Kodaira, Japan, 1:56.11.

7. Ida Njatun, Norway, 1:56.46.

8. Heather Bergsma, United States, 1:56.74.

9. Natalia Czerwonka, Poland, 1:57.85.

10. Francesca Lollobrigida, Italy, 1:57.94.

11. Nikola Zdrahalova, Czech Republic, 1:58.03.

12. Gabriele Hirschbichler, Germany, 1:58.24.

13. Katarzyna Bachleda-Curus, Poland, 1:58.51.

14. No Seon Yeong, South Korea, 1:58.75.

15. Brianne Tutt, Canada, 1:58.77.

22. Mia Manganello, United States, 1:59.93.

Snowboard

Women’s Halfpipe

Final Ranking

1. Chloe Kim, United States, (93.75; 41.5; 98.25) 98.25.

2. Liu Jiayu, China, (85.5; 89.75; 49.0) 89.75.

3. Arielle Gold, United States, (10.5; 74.75; 85.75) 85.75.

4. Kelly Clark, United States, (76.25; 81.75; 83.5) 83.5.

5. Cai Xuetong, China, (20.5; 41.25; 76.5) 76.5.

6. Haruna Matsumoto, Japan, (70.0; 46.25; 65.75) 70.0.

7. Queralt Castellet, Spain, (59.75; 67.75; 43.75) 67.75.

8. Sena Tomita, Japan, (65.25; 34.5; 60.5) 65.25.

9. Mirabelle Thovex, France, (59.5; 30.25; 63.0) 63.0.

10. Sophie Rodriguez, France, (50.5; 14.75; 13.75) 50.5.

11. Emily Arthur, Australia, (48.25; 9.25; 25.0) 48.25.

12. Maddie Mastro, United States, (14.0; 7.5; 6.5) 14.0.

Hockey

WOMEN

Preliminary Round

Group A

W L OTW OTL Pts GF GA
Canada 1 0 0 0 3 5 0
United States 1 0 0 0 3 3 1
Finland 0 1 0 0 0 1 3
OA Russia 0 1 0 0 0 0 5

Group B

W L OTW OTL Pts GF GA
Sweden 2 0 0 0 6 10 1
Switzerland 2 0 0 0 6 11 1
Japan 0 2 0 0 0 2 5
Korea 0 2 0 0 0 0 16

PRELIMINARY ROUND

Feb. 10

Sweden 2, Japan 1

Switzerland 8, Korea 0

Feb. 11

United States 3, Finland 1

Canada 5, Russia 0

Feb. 12

Switzerland 3, Japan 1

Sweden 8, Korea 0

Today

Canada vs. Finland, 2:30 a.m.

United States vs. Russia, 7 a.m.

Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.

Wednesday

Korea vs. Japan, 2:30 a.m.

United States vs. Canada, 10 p.m.

Thursday

Russia vs. Finland, 2:30 a.m.