Skip to main content

The Journal Gazette

Wednesday, March 07, 2018 1:01 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

AREA REGIONALS

Saturday

CLASS 4A

Logansport

North Side vs. Zionsville, 10 a.m.

Homestead vs. Carmel, noon

Championship, 8 p.m.

CLASS 3A

Marion

Marion vs. NorthWood, 10 a.m.

New Castle vs. Angola, noon

Championship, 8 p.m.

CLASS 2A

North Judson

Andrean vs. Marquette Cath., 11 a.m.

Westview vs. Canterbury, 1 p.m.

Championship, 8 p.m.

CLASS A

Culver

Gary 21st Century vs. Elkhart Ch., 11 a.m.

Covenant Ch. vs. Blackhawk Ch., 1 p.m.

Championship, 8 p.m.

Frankfort

Southwood vs. North Vermillion, 10 a.m.

Seton Catholic vs. Southern Wells, noon

Championship, 8 p.m.

GIRLS

INDYSTAR ALL-STARS

Name, School, Height, Pos., PPG, College Choice

Angel Baker, Pike, 5-8, G, 21.7, Wright State

Jenasae Bishop, East Chicago Central, 5-8, G, 18.6, Boston College

Mackenzie Blazek, Whiteland, 6-3, C, 18.4, Illinois

Leigha Brown, DeKalb, 6-1, F/G, 28.0, Nebraska

Nia Clark, Ben Davis, 5-8, G, 16.2, Miami (Ohio)

Amy Dilk, Carmel, 5-10, G, 17.8, Michigan

Katlyn Gilbert, Heritage Christian, 5-10, G, 18.5, Notre Dame

Cassidy Hardin, Center Grove, 5-10, G, 17.5, Purdue

Emily Kiser, Noblesville, 6-2, F, 21.0, Michigan

Anna Newman, Evansville North, 5-4, G, 18.2, Evansville

Tomi Taiwo, Carmel, 5-9, G, 16.4, Iowa

Kayana Traylor, Martinsville, 5-9, G, 21.4, Purdue

Michaela White, Pike, 6-0, F, 14.7, Indiana State

Head coach: Pat McKee, Columbus North

Assistant coaches: DeAnn Booth, East Noble; Corie West, Avon

Gymnastics

State Finals

At Worthen Arena, Ball State University

Local Participants

All Around

McKinley, Carroll, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ella Smith, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, Bishop Dwenger

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Yana Weir, Homestead

Vault

Shiloh Miller, DeKalb

Ella Smith, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Megan Carr, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Ava Stahl, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, Bishop Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Jenna Farris, Bishop Dwenger

Bars

Elizabeth Tippmann, Bishop Dwenger

Elise Boatright, Bishop Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, Bishop Dwenger

Ella Smith, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Nadia Barron, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Beam

Ella Smith, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Nadia Barron, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Yana Weir, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Reagan Atwood, Wawasee

Elaine Cornewell, Bishop Dwenger

Emma Doyle, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, Bishop Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Floor

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ella Smith, Carroll

Brooke Krider, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Reagan Atwood, Wawasee

Emma Doyle, Bishop Dwenger

Elizabeth Tippmann, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, Bishop Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Danielle Korporal, Huntington North

Hockey

ISHSHA CHAMPIONSHIP

Saturday

At SportONE Parkview Icehouse

CLASS A

Summit City vs. Homestead, 11 a.m.

CLASS 2A

Leo Lions vs. Columbus, 1:30 p.m.

CLASS 3A

Crown Point vs. Hamilton SE A, 4 p.m.

CLASS 4A

C.I. Knights vs. Culver Varsity A,

6:30 p.m.