Skip to main content

The Journal Gazette

Thursday, March 08, 2018 1:01 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

AREA REGIONALS

Saturday

CLASS 4A

Logansport

North Side vs. Zionsville, 10 a.m.

Homestead vs. Carmel, noon

Championship, 8 p.m.

CLASS 3A

Marion

Marion vs. NorthWood, 10 a.m.

New Castle vs. Angola, noon

Championship, 8 p.m.

CLASS 2A

North Judson

Andrean vs. Marquette Cath., 11 a.m.

Westview vs. Canterbury, 1 p.m.

Championship, 8 p.m.

CLASS A

Culver

Gary 21st Century vs. Elkhart Ch., 11 a.m.

Covenant Ch. vs. Blackhawk Ch., 1 p.m.

Championship, 8 p.m.

Frankfort

Southwood vs. North Vermillion, 10 a.m.

Seton Catholic vs. Southern Wells, noon

Championship, 8 p.m.

IBCA ACADEMIC ALL-STATE

Local selections

First Team

Caleb Ballentine, Eastside

Aaron Hahn, Woodlan

Logan Kruse, DeKalb

Keegan McArdle, Canterbury

John Rieth, Bishop Dwenger

Honorable Mention

Kyle Arnold, Adams Central

Boone Bacon, DeKalb

Zach Brazel, Central Noble

Isaac Brown, DeKalb

Drew Devers, East Noble

Braxton Dial, Central Noble

Onye Ezeakudo, Homestead

Nathan Fish, Carroll

Mitchell Geller, Huntington North

Brandon Nicholson, Norwell

Grant Raber, Homestead

Andrew Steffen, Eastside

Reece Swoverland, Carroll

Kyle Zurbuch, Blackhawk Christian

GIRLS

IBCA ACADEMIC ALL-STATE

Local selections

First Team

Leigha Brown, DeKalb

Rileigh Johnson, Huntington North

Ellen Ross, Bishop Dwenger

Caitlyn Ryan, Bishop Dwenger

Honorable Mention

Hollyn Anderson, Huntington North

Alyssa Burchett, Bluffton

Alexandra Cranston, Angola

Elizabeth Hetler, Concordia

Hannah Koch, Concordia

Karmen Koch, Huntington North

Hannah-Marie Lamle, Wawasee

Calyssa Lehman, South Adams

Faith Lewis, DeKalb

Erica Linker, Fremont

Paige Patterson, Concordia

Regan Peppler, Angola

Sophia Pierce, Leo

Kabrea Rostochak, Wawasee

Lauren Selking, Homestead

Jessica Slone, Lakeland Christian

Baleigh Weidenhamer, Fremont

Gymnastics

STATE FINALS

Saturday

At Worthen Arena, Ball State University

Local Participants

All Around

McKinley, Carroll, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ella Smith, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, B. Dwenger

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Yana Weir, Homestead

Vault

Shiloh Miller, DeKalb

Ella Smith, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Megan Carr, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Ava Stahl, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, B. Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Jenna Farris, Bishop Dwenger

Bars

Elizabeth Tippmann, Bishop Dwenger

Elise Boatright, Bishop Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, B. Dwenger

Ella Smith, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Nadia Barron, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Beam

Ella Smith, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Nadia Barron, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Yana Weir, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Reagan Atwood, Wawasee

Elaine Cornewell, Bishop Dwenger

Emma Doyle, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, B. Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Floor

Ashelynn Steinke, Carroll

McKinley Carroll, Carroll

Jillian Hoffmann, Carroll

Ella Smith, Carroll

Brooke Krider, Homestead

Yana Weir, Homestead

Olivia Cronenwett, Homestead

Catherine Milne, Homestead

Reagan Atwood, Wawasee

Emma Doyle, Bishop Dwenger

Elizabeth Tippmann, Bishop Dwenger

Sophia Wright-Turflinger, B. Dwenger

Rachel Landstoffer, Bishop Dwenger

Danielle Korporal, Huntington North

Hockey

ISHSHA CHAMPIONSHIP

Saturday

At SportONE Parkview Icehouse

CLASS A

Summit City vs. Homestead, 11 a.m.

CLASS 2A

Leo vs. Columbus, 1:30 p.m.

CLASS 3A

Crown Point vs. Hamilton SE A, 4 p.m.

CLASS 4A

C.I. Knights vs. Culver Varsity A,

6:30 p.m.