The Journal Gazette
 
 
Monday, November 29, 2021 1:10 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

LATE SATURDAY

HUNT. NORTH 66, MISSISSINEWA 52

Hunt. North 16 15 13 22 66
Mississinewa 10 13 9 20 52

Huntington North: Hubartt 11, Ar. Hosler 9, As. Hosler 4, Hotchkiss 9, Dohrman 2, Oswalt 20, Trout 4, McCarver 7

Mississinewa: Newsom 1, Ulerick 39, Hess 6, Ott 3, Asbury 3

IBCA POLL

Pts Rec
1. Indpls. Cathedral (19) 395 2-0
2. Zionsville 323 2-0
3. Carmel 314 1-1
4. Lawrence North (1) 307 2-0
5. Homestead 302 1-1
6. Westfield 297 0-0
7. Indianapolis Tech 291 1-0
8. Fishers 275 1-0
9. Indianapolis Attucks 254 1-0
10. Brebeuf Jesuit 191 2-0
11. Jeffersonville 182 0-0
12. Warren Central 164 0-1
13. Bloomington North 159 1-0
14. Bloomington South 107 2-0
15. North Central (Indpls.) 105 1-0
16. Mishawaka Marian 77 0-0
17. Ben Davis 65 0-2
18. Lawrence Central 54 0-0
19. Mt. Vernon (Fortville) 48 0-0
20. Valparaiso 33 1-0

Local teams alsoreceivingvotes(in alphabetical order): Blackhawk Christian, Central Noble, Leo, North Side, Snider

GIRLS

IBCA POLL

Pts Rec
1. Crown Point (12) 387 6-1
2. Noblesville (6) 378 7-0
3. S.B. Washington (1) 348 7-1
4. Bedford N. Lawrence (1) 317 6-1
5. Franklin Community 316 8-0
6. Homestead 288 5-1
7. North Central (Indpls.) 272 6-2
8. Fishers 263 6-1
9. Mishawaka Marian 206 5-1
T10. Zionsville 180 6-2
T10. Penn 180 6-2
12. Silver Creek 173 7-0
13. Columbus East 162 7-1
14. Lake Central 125 6-1
15. Westfield 94 5-2
16. East Central 71 3-1
17. Benton Central 58 7-0
18. Carmel 49 2-3
19. Valparaiso 48 7-0
20. Hamilton Southeastern 47 5-3

Local teams alsoreceivingvotes(in alphabetical order):Columbia City, Garrett, Norwell, Snider, Warsaw

Football

LATE SATURDAY

ANDREAN 21, EVANSVILLE MATER DEI 9

Andrean 0 0 7 14 21
Ev. Mater Dei 0 0 6 3 9

EMD—Wunderlich 22 run (kick blocked)

A—Bowen 29 run (Tovar kick)

EMD—Marx 31 FG

A—Bowen 2 run (Bowen run)

A—Bowen 3 run (run failed)

ACAC ALL-CONFERENCE

First Team

Offense

QB: Lukas Hunt (Blu)

RB: Alex Currie (AC), Blake Heyerly (AC), Quinn Faulkner (JC)

WR: Chase Gibson (Blu), Trey Schoch (SA)

TE: Braysen Yergler (AC)

OL: Jackson Bearman (Her), Cameron Farmer (Blu), Bryan Girod (AC), Corbin Hirschy (AC), Thomas Murphy (SA)

K: Hunter Kongar (SA)

Defense

DL: Beau Brooks (Wd), Jordan Hinshaw (SA), Joe Reidy (Wd), Zac Wurm (AC)

LB: Keegan Bluhm (AC), John Ringger (Blu), Mav Summersett (SA), Rylan Whitacre (Her), Ken Richardson (SA)

DB: Gavin Cook (AC), AJ Dull (SA), Nick Neuenschwander (AC)

P: Fa Re Dal (Her)

Second Team

Offense

QB: Ryan Black (AC), Jake Snyder (Wd)

RB: Austin Stephenson (Wd), AJ Wright (SW)

WR: Alec Reiff (Blu), Ibrahim Williams (Her)

TE: Brady Beall (SA)

OL: Isaiah Brumbaugh (Wd), Howie Kaiser (Her), Peyton Long (SW), Clayton Trausch (SA), Bryce Wenk (JC)

K: Braeden Hall (Wd)

Defense

DL: Johnny Cruz (Blu), DeJay Gerig (Wd), Seth Mason (Wd), Chase Myers (SA)

LB: Jacob Kimpel (Wd), Kaden Ridenour (JC), Ryan Tester (AC), Dalton White (Her)

DB: Carter Fleek (Wd), Landon Hicks (Her), Josh Mosser (AC), Qadon Ferrell (JC)

P: Joe Reidy (Wd)

Swimming

BOYS

LATE SATURDAY

WAWASEE 94, WARSAW 92

200MR—Wawasee 1:46.94; 200Free—Kryder (Waw) 2:01.27; 200IM—Harper (Waw) 2:04.41; 50Free—Garden (Waw) 24.55; Diving—Sawyer (War) 194.60; 100Fly—Kryder (Waw) 57.87; 100Free—Wihebrink (War) 50.30; 500Free—Harper (Waw) 5:03.84; 200FR—Warsaw 1:40.11; 100Back—Keim (Waw) 57.53; 100Breast—Wihebrink (War) 1:01.35; 400FR—Wawasee 3:32.61

GIRLS

LATE SATURDAY

WAWASEE 111, WARSAW 68

200MR—Wawasee 1:57.69; 200Free—Tyler (Waw) 2:04.65; 200IM—Beasley (Waw) 2:18.23; 50Free—Kryder (Waw) 26.83; Diving—Keiper (Waw) 148.75; 100Fly—Howett (War) 1:15.00; 100Free—Mishler (Waw) 52.14; 500Free—Tyler (Waw) 5:34.30; 200FR—Wawasee 1:49.26; 100Back—Mishler (Waw) 58.56; 100Breast—Neer (Waw) 1:09.43; 400FR—Wawasee 3:46.17


Share this article

Email story

Subscribe to our newsletters

* indicates required
Newsletters