The Journal Gazette
 
 
Thursday, January 20, 2022 1:00 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

LEO 72, SNIDER 59

Leo 17 11 22 22 72
Snider 14 12 18 15 59

Leo: T. Hiteshew 16, McGee 3, Middleton 10, B. Hiteshew 5, LaGrange 12, Ruble 3, Allen 4, Bontrager 19

Snider: Brown 6, Jenkins 22, Billingsley 10, Davis 3, Lee 3, Lambert 15

SCORES

Anderson Prep 60, Smith Academy 27

E. Central 51, S. Dearborn 46

Franklin Central 83, Shelbyville 63

Illiana Christian 72, Hammond Noll 58

Indpls Pike 89, Avon 78

N. Miami 62, Northfield 46

Norwell 67, Carroll 56

S.B. Career Academy 57, Bethany Ch. 53

Southport 62, Beech Grove 53

W. Vigo 58, S. Vermillion 56

Porter County Tournament

First Round

Hebron 46, Washington, Wash. 24

Kouts 43, Morgan Twp. 38, OT

GIRLS

SCORES

Alexandria 66, Mississinewa 44

Andrean 58, Lowell 34

Churubusco 43, Canterbury 35

Greenwood Ch. 47, Indpls Lutheran 31

Hammond Morton 41, E. Chicago Cen. 24

Heritage 58, New Haven 18

Indpls Attucks 61, Indpls Scecina 35

Indpls N. Central 78, Lawrence Central 56

Indpls Roncalli 51, Indpls Chatard 45

Lafayette Catholic 48, Lebanon 33

Merrillville 65, Chesterton 44

Monrovia 45, S. Putnam 35

Penn 53, Elkhart 33

Tri-West 71, Indpls Ritter 48

Wabash 46, Cass 44

Wapahani 44, Monroe Central 41

Woodlan 48, Fremont 43

Gymnastics

LATE TUESDAY

HOMESTEAD 108.60, WARSAW 82.55, NORTHWOOD 28.80

Vault—Zirille (H) 9.6; Bars—Zirille (H) 9.45; Beam—Zirille (H) 9.60; Floor—Zirille (H) 9.525; All-Around—Zirille (H) 38.175

Swimming

BOYS

BISHOP LUERS 122, CANTERBURY 12

200MR—Bishop Luers 2:06.77; 200Free—Steele (BL) 2:17.78; 200IM—Hall (BL) 2:37.17; 50Free—Te. McComb (BL) 25.06; 100Fly—Te. McComb (BL) 1:02.03; 100Free—To. McComb (BL) 55.41; 200FR—Bishop Luers 2:07.06; 100Back—Vonburg (BL) 1:15.67; 100Breast—To. McComb (BL) 1:10.02; 400FR—Bishop Luers 4:35.21

GIRLS

BISHOP LUERS 87, CANTERBURY 58

200MR—Canterbury 2:19.62; 200Free—L. Bohnke (C) 2:24.41; 200IM—Runion (BL) 2:53.89; 50Free—Howard (BL) 30.73; 100Fly—Eyrich (BL) 1:28.58; 100Free—L. Bohnke (C) 1:03.57; 500Free—A. Bohnke (C) 6:15.09; 200FR—Bishop Luers 2:11.21; 100Back—A. Bohnke (C) 1:15.29; 100Breast—Howard (BL) 1:24.24; 400FR—Canterbury 4:33.87

Wrestling

SNIDER 51, LEO 28

106—Tun (S) won by ff.; 113—Clardy (S) d. Reynolds 8-6; 120—Clark (L) d. Jay. Early 10-0; 126—Sharp (S) won by ff.; 132—Pennington (L) p. Lapsley 1:49; 138—Heath (L) p. Jae. Early 3:35; 145—Hart (L) p. O’Nan 2:16; 152—Talamantez (S) p. Wiler 2:43; 160—Hubley (S) won by ff.; 170—Smith (S) p. Moore 1:05; 182—Veazy (S) p. Coolman 1:07; 195—Wanner (L) p, Dirig 1:21; 220—Sanchez (S) won by ff.; 285—Dodson (S) won by ff.

WAYNE 36, NORTHROP 27

120—Clark (N) p. Perez 5:20; 126—Quoi (W) p. Niles 0:54; 160—Hunter (N) d. Donahue 11-7; 170—Busche (W) d. Smith 7-5; 195—Ragsdale (W) d. Lemon 4-0

WAYNE 37, SOUTH SIDE 18

138—Cook (W) p. Ricky 1:21; 145—Ramos-Ridley (SS) p. Beers 1:20; 152—Berkey (W) p. Brodrick 1:51; 170—Donahue (W) p. Cole 1:04; 182—Busche (W) d. Paz 14-4; 220—Benzinger (SS) d. Ragsdale 7-1


Share this article

Email story

Subscribe to our newsletters

* indicates required
Newsletters