The Journal Gazette
 
 
Monday, January 24, 2022 1:00 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

IBCA POLL

School Pts Rec
1. Chesterton (19) 398 14-0
2. Fishers (1) 378 14-2
3. Carmel 333 11-4
4. Zionsville 328 10-2
5. Indianapolis Tech 313 15-2
6. Indianapolis Cathedral 297 12-4
7. Westfield 269 11-4
8. Homestead 251 13-5
9. Ben Davis 235 12-4
10. North Central (Indpls.) 188 11-4
11. Mishawaka Marian 178 12-2
12. Valparaiso 141 14-3
13. Pike 128 11-3
14. Mt. Vernon (Fortville) 114 12-2
15. Floyd Central 105 10-2
16. Blackhawk Christian 93 13-1
17. Brebeuf Jesuit 77 10-4
18. Penn 71 11-2
19. Lawrence North 63 8-4
20. Brownsburg 62 11-6

Also receiving votes (in alphabetical order): Central Noble, Leo, Warsaw

GIRLS

AREA SECTIONALS

Game times TBD

CLASS 4A

Penn

Feb. 1: Goshen vs. Elkhart; Penn vs. Northridge

Feb. 4: Concord vs. G1 winner; Warsaw vs. G2 winner

Feb. 5: Championship

Snider

Feb. 1: DeKalb vs. Carroll; Northrop vs. North Side

Feb. 4: Snider vs. G1 winner; East Noble vs. G2 winner

Feb. 5: Championship

Huntington North

Feb. 1: New Haven vs. Columbia City; Huntington North vs. South Side

Feb. 4: Homestead vs. G1 winner; Wayne vs. G2 winner

Feb. 5: Championship

CLASS 3A

NorthWood

Feb. 1: Tippecanoe Valley vs. NorthWood

Feb. 4: West Noble vs. Lakeland; Wawasee vs. G1 winner

Feb. 5: Championship

Woodlan

Feb. 1: Woodlan vs. Angola; Concordia vs. Leo

Feb. 4: Garrett vs. G1 winner; Bishop Dwenger vs. G2 winner

Feb. 5: Championship

Mississinewa

Feb. 1: Eastern vs. Oak Hill

Feb. 2: Bellmont vs. Mississinewa; Norwell vs. Bishop Luers

Feb. 4: Heritage vs. G1 winner; G2 winner vs. G3 winner

Feb. 5: Championship

CLASS 2A

Bluffton

Feb. 1: Eastside vs. Bluffton; Canterbury vs. Churubusco

Feb. 2: Central Noble vs. South Adams; Whitko vs. Adams Central

Feb. 4: G1 winner vs. G2 winner; G3 winner vs. G4 winner

Feb. 5: Championship

CLASS A

Bethany Christian

Feb. 1: Elkhart Christian vs. Lakewood Park Christian; Fremont vs. Bethany Ch.

Feb. 4: Blackhawk Christian vs. G1 winner; Hamilton vs. G2 winner

Feb. 5: Championship

Northfield

Feb. 1: Northfield vs. Southern Wells

Feb. 4: North Miami vs. Lakeland Christian; Southwood vs. G1 winner

Feb. 5: Championship

IBCA POLL

School Pts Rec
1. Homestead (17) 397 19-1
2. Franklin Community (3) 365 20-1
3. Crown Point 344 18-2
4. South Bend Washington 339 19-2
5. Bedford North Lawrence 327 18-2
6. Noblesville 280 17-4
7. North Central (Indpls.) 245 18-5
T8. Westfield 227 17-4
T8. Fishers 227 16-4
T8. Silver Creek 227 20-1
11. Snider 193 15-3
12. Columbus East 158 16-3
13. Lake Central 140 19-3
14. Benton Central 139 22-1
15. Columbia City 102 18-1
T16. Garrett 93 21-1
T16. Zionsville 93 15-6
18. East Central 63 18-4
19. Mishawaka Marian 50 17-5
20. Carmel 35 13-7

Also receiving votes (in alphabetical order):Huntington North, Warsaw


Share this article

Email story

Subscribe to our newsletters

* indicates required
Newsletters